Eklerki

4.8/5 (152 ocen)
Eklerki z bitą śmietaną to prawdziwy rarytas dla miłośników słodkości! Te delikatne bułeczki wypełnione puszystą i kremową śmietaną są idealnym wyborem na każdą okazję.

Ilość porcji

12

Poziom trudności

Średni

Czas przygotowania

60 min

Eklerki

Domowe eklerki wypełnione bitą śmietaną, polane czekoladową polewą z wierzchu… No coś pysznego! Ciężko się oprzeć dokładce! Jest to idealny wybór nie tylko na co dzień, ale również na specjalne okazje, takie jak urodziny, imieniny czy spotkania towarzyskie. Ich elegancki wygląd i pyszny smak z pewnością zachwycą Twoich gości i sprawią, że każde przyjęcie będzie wyjątkowe.

 

 

Przepis na: Eklerki

Składniki:

Ciasto parzone:

  • 250 ml wody
  • 120 g masła
  • 180 g mąki pszennej
  •  4 średniej wielkości jajka (210 g)
  • szczypta soli

Bita śmietana:

Polewa czekoladowa:

  • 80 ml śmietanki kremówki 30%
  • 100 g czekolady gorzkiej
  • 50 g czekolady mlecznej
Wyślij emailem

Jak zrobić eklerki?


Krok 1

składniki na eklerki

Zaczynamy od przygotowania ciasta parzonego na eklerki.

Ciasto parzone

Składniki powinny być w temperaturze pokojowej. Będziemy potrzebować wodę (250 ml), masło (120 g), mąkę pszenną (180 g), 4 średniej wielkości jajka (o łącznej wadze około 210 g) i szczyptę soli.


Krok 2

rozpuszczone masło

Do garnka wkładamy masło i wlewamy wodę. Gotujemy na małym ogniu (co chwilę mieszając) do momentu rozpuszczenia się masła i wrzenia. 


Krok 3

przygotowanie ciasta parzonego na eklery

Wsypujemy mąkę pszenną (180 g) i mieszamy łyżką (zwykłą lub drewnianą), energicznie ucierając, tak aby całość się nie przypaliła – ciągle gotujemy na małym ogniu, a mieszamy przez około minutę. Zdejmujemy z ognia.


Krok 4

przygotowanie masy

Jeszcze na blacie kuchennym mieszamy przez chwilę ciasto. Jest ono gotowe wtedy, gdy ma szklisty wygląd i odchodzi od ścianek garnka. Odstawiamy do całkowitego przestygnięcia.

Jednak nie wkładamy tego garnka nigdzie do lodówki tylko zostawiamy na blacie aż całość nabierze temperatury pokojowej.


Krok 5

przygotowanie ciasta parzonego

Po tym czasie wbijamy po jednym jajku (koniecznie muszą być w temperaturze pokojowej!).

Po dodaniu każdego jajka dokładnie miksujemy ciasto, ale jedynie do momentu połączenia się składników.


Krok 6

ciasto na eklery

Eklery przepis

Jeśli chodzi o konsystencję ciasta to nie powinno być ani super gęste, ani rzadkie.

Jeśli wyszło dość płynne, wyciekał z masy tłuszcz itp to znaczy, że zostało ono źle przygotowane. Prawdopodobnie masa nie była wystarczająco przestudzona i za szybko zostały dodawane jajka.


Krok 7

szpryca z ciastem na eklery

Tak przygotowane ciasto przekładamy do rękawa cukierniczego z grubszą końcówką – u mnie gwiazdki.

Jeśli będzie problem z wyduszeniem ciasta przez rękaw (mimo szerszej tylki rękawa) to znaczy, że ciasto wyszło za gęste – użyte były np. zbyt małe jajka o mniejszej wadze niż ta podana u mnie. 


Krok 8

eklerki przed upieczeniem

Masę wyciskamy równomiernie na blaszkę (wyłożoną wcześniej papierem do pieczenia) – pamiętaj, że ciasto parzone w trakcie pieczenia rośnie, więc odstępy są konieczne. Ja nakładałam rękawem jeden podłużny pasek, a na nim powtarzałam pasek (robiąc po prostu drugą warstwę).

Można również wykładać łyżką jeśli nie macie rękawa cukierniczego, ale wtedy ciężko uzyskać ładny, podłużny kształt.

Pieczemy w temperaturze 190ºC przez około 30-35 minut (góra-dół, bez termoobiegu), aż eklerki będą ładnie wyrośnięte i rumiane. W tym czasie nie wolno otwierać piekarnika!

Studzimy na metalowej kratce, przekroić na 2 części.


Krok 9

Bita śmietana

Krem do eklerów

Domowe eklerki można nadziać domową bitą śmietaną – w tym wpisie znajdziecie dokładny przepis (KLIK).


Krok 10

krem budyniowy

Jeśli nie przepadacie za bitą śmietaną, to w takim razie polecam przygotować pyszny, waniliowy krem budyniowy – przepis (KLIK). Genialnie pasuje on do ciasta parzonego.  


Krok 11

Przygotowanie polewy czekoladowej

Polewa czekoladowa

W malutkim garnuszku podgrzewamy śmietankę (80-100 ml) – nie doprowadzamy do jej wrzenia. Zdejmujemy z palnika i wsypujemy drobno posiekaną czekoladę gorzką (100 g) oraz mleczną (50 g). Mieszamy do powstania jednolitej polewy czekoladowej.   

Wierzch eklerków dekorujemy polewą. Można opcjonalnie posypać drobno posiekanymi orzeszkami, płatkami migdałowymi czy pistacjami. Smacznego!


Eklerki

Eklery

Eklerek

Przepis na eklerki

Średnia ocena 4.8 / 5. Ilość głosów: 152

Oceń ten post jako pierwsza!

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
6 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Małgorzata
Małgorzata
2 miesięcy temu

Rewelacyjny przepis – wszystko dokładnie opisane i sfotografowane. Wyszły za pierwszym razem 😊 U mnie wersja z kremem pistacjowym wg własnego przepisu a na wierzchu oblane białą czekoladą. 💕

IMG_20240224_201649
Ewelina
Ewelina
8 miesięcy temu

Za każdym razem wychodzi mi zbyt gęste, jajka zawsze ważę i jest ile trzeba. Może wina mąki? Rozwalilam drugi raz rękaw 😅 no i wychodzi mi o wiele więcej niż 12szt. Wysokość czy szerokość ma wpływ na upieczenie?

Marzena
Marzena
11 miesięcy temu

Polecam palce lizać 😄👍🏻

IMG_4275.jpeg

Eklery przepis

Eklery to niezwykle popularny wypiek, który cieszy się ogromnym zainteresowaniem na całym świecie. To delikatne i smaczne ciasto parzone, które są wypełnione bitą śmietaną, kremem budyniowym lub innym nadzieniem, a wierzch polany polewą z czekolady lub posypany cukrem pudrem. Przepis na eklery jest bardzo podobny do przepisu na ptysie, które również znajdziesz na moim blogu. W przypadku ptysi użyłam jednak kremu śmietankowego, który również możesz użyć, aby nadziać eklerki. Są też tak samo łatwe w przygotowaniu. Choć wiele osób uważa, że wypieki to trudna sztuka, to w przypadku eklerków nic bardziej mylnego. Ciasto jest proste w przygotowaniu, a wypełnienie odpowiednim kremem to kwestia wyboru. Warto dodać, że eklerki można wypełnić praktycznie czymkolwiek – od kremów (np. krem budyniowy, krem czekoladowy czy krem z mascarpone) po owoce (truskawki, maliny, borówki itd.).

Eklerki z bitą śmietaną

Trzeba przyznać, że eklerki z bitą śmietaną są bardzo estetyczne. Ich kształt i wygląd przyciągają wzrok i sprawiają, że eklerki są doskonałym elementem dekoracyjnym stołu. Dzięki temu są bardzo uniwersalnym wypiekiem. Mogą być podawane jako przekąska w ciągu dnia, jako dodatek do porannej kawy lub jako deser na specjalne okazje. Eklerki z bitą śmietaną są doskonałe na przyjęcia, wesela, urodziny i inne okazje, na których trzeba zrobić wrażenie na gościach. Jestem przekonana, że jeżeli raz wypróbujesz ten przepis na eklery z ciasta parzonego, to zawsze będziesz już do niego wracać 🙂

Eklerki z bitą śmietaną to klasyczna propozycja dla miłośników słodkości. Ich delikatne, puszyste ciasto parzone, połączone z kremową bitą śmietaną, daje niepowtarzalny smak i konsystencję.

RozwińZwiń