Szakszuka to pomysł na pyszne, sycące śniadanie. Zdrowe, pożywne i aromatyczne. Za każdym razem znika z patelni w tempie błyskawicznym. To danie, które swoją prostotą przygotowania i bogactwem smaków, stanie się na stałe obecne w Twoim kulinarnym jadłospisie.
Co to jest szakszuka?
Szakszuka to tradycyjne danie kuchni bliskowschodniej, na które składa się z jajek, sosu pomidorowego, przypraw oraz ewentualnych dodatków. Potrawa jest niezwykle prosta i szybka do przygotowania np. na śniadanie czy kolację. Do tego wygląda według mnie bardzo efektownie. W połączeniu ze świeżym, domowym pieczywem smakuje fenomenalnie. Dzięki swojej uniwersalności i łatwości przygotowania, zdobyła popularność na całym świecie.
Poniżej opisałam standardową wersję szakszuki, ale jeśli chcesz ją urozmaicić to świetnym dodatkiem będzie świeża papryka czerwona, bazylia czy ser feta. Aby wykonać to danie w formie pikantniejszej to warto dodać nieco papryki ostrej czy nawet papryczkę chili.
Skąd pochodzi szakszuka?
Szakszuka pochodzi z krajów Bliskiego Wschodu. Prawdopodobnie jest to danie pochodzące z kuchni tunezyjskiej, choć jest również popularne w wielu krajach Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej, takich jak Algieria, Libia, Maroko, Egipt czy też Izrael. Nazwa “szakszuka” pochodzi od arabskiego słowa “shakshouka” i dosłownie tłumaczy się jako “wielki bałagan”. To jest bardzo pasujące, ponieważ w tym daniu można umieścić prawie dowolny składnik. Naprawdę, ogranicza Cię jedynie Twoja kulinarna wyobraźnia!
Przepis na: Szakszuka
Składniki:
- 1 łyżeczka masła np. klarowanego
- 3 pomidory średniej wielkości np. malinowe
- 2 małe ząbki czosnku
- opcjonalnie 1/2 cebuli
- większa szczypta soli i pieprzu
- szczypta oregano i kminu rzymskiego
- większa szczypta papryki słodkiej
- 3 jajka
- szczypiorek
- pieczywo np. bagietka
Zobacz również:
Jak zrobić szakszukę?
Krok 1
Szakszuka to szybka do przygotowania potrawa. Do jej zrobienia będzie potrzebna średniej wielkości patelnia z nieprzywierającą powierzchnią z pokrywką.
Jeśli chodzi o jajka to ja zwykle używam wiejskich kupionych na targu. Według mnie smakują najlepiej, ale oczywiście jak nie masz innej możliwości, to mogą być również te ze sklepu 🙂
Krok 2
Krok 3
Na rozgrzanej patelni rozpuszczamy masło (1 łyżeczka). Dodajemy przeciśnięty przez praskę czosnek oraz opcjonalnie posiekaną drobno cebulę (1/2 sztuki). Po chwili smażenia dodajemy pomidory. Smażymy przez 2-3 minuty na większym ogniu. Jeśli pomidory puściłyby w krótkim czasie dużo soku to odlewamy go za pomocą łyżki do szklanki (jeśli lubicie to można go wypić). Posypujemy przyprawami: większą szczyptę soli, pieprzu, papryki słodkiej (lub ostrej jeśli lubicie), a także mniejszą szczyptę oregano i kminu rzymskiego.
Całość mieszamy za pomocą łopatki i wbijamy w odstępach trzy duże jajka – jeśli chcesz to możesz wbić więcej np 4 lub 5. Na tym etapie nie mieszamy już pomidorów żeby nie zrobił się z nich przecier. Gotujemy przez około 3-4 minuty pod przykryciem, na większym ogniu. W tym czasie jajka się powinny nieco ściąć.
Wierzch posypujemy posiekanym drobno szczypiorkiem lub ewentualnie koperkiem. Podajemy na ciepło z pieczywem. Świetnym dodatkiem będą domowe bułeczki pszenne lub kajzerki.
Komentarze
Jak zawsze niezawodny przepis❤️. Przepyszne danie, a z użyciem własnych pomidorów to już poezja.
Cieszę się, że przepis się spodobał 🙂
Uwielbiam szakszukę, ale zamiast kminu używam świeżego tymianku 🙂
Też bardzo lubię świeży tymianek 🙂 oregano też fajnie pasuje