Dyniowa chałka

4.6/5 (25 ocen)
Jesień za oknem, sezon na dynie w pełni, więc czas na jakiś oryginalny wypiek z jej użyciem! Tym razem przedstawiam wam przepis na dyniową chałkę, która smakuje i wygląda naprawdę świetnie. Ma piękny kolor, wychodzi mięciutka, a kruszonka na wierzchu dodaje jej charakterystycznej słodyczy. U mnie znika w mgnieniu oka!

Ilość porcji

12-16

Poziom trudności

Łatwy

Czas przygotowania

90 min +35 min pieczenia

Dyniowa chałka

Opis przepisu

Dyniowa chałka z maślaną kruszonką to słodki, drożdżowy wypiek. Ma piękny, intensywny kolor oraz ciekawy smak. To prosty, jednak nieco czasochłonny wypiek ze względu na to, że najpierw musimy przygotować sobie puree (ja zawsze korzystam z dyni hokkaido), a następnie wyrabiamy ciasto, musi ono urosnąć i dopiero wkładamy do piekarnika.

Przepis na chałkę

Ten przepis na chałkę dyniową nie jest skomplikowany. Opisałam go poniżej dość szczegółowo. Dla niektórych najtrudniejsze może być ładne zaplatanie chałki, jednak równie dobrze możesz wykonać klasyczny warkocz z trzech części i całość włożyć do keksówki. Wierzch zwykle posypuję klasyczną kruszonką maślaną, ale tym razem dodałam do niej nieco kardamonu. Ciepła chałka dyniowa pachnie i smakuje naprawdę wybitnie!

Przepis na: Dyniowa chałka

Porady na start

  • Użyłam w tym przepisie puree z pieczonej dyni hokkaido. Według mnie jest ona najlepsza do słodkich wypieków. Jest dość słodka oraz ma piękny intensywny kolor. Jeśli chcesz użyć innej odmiany dyni np. piżmowej, makaronowej czy dyni zwyczajnej to oczywiście możesz to zrobić – jednak pamiętaj, że każda dynia jest nieco inna (jedno puree wyjdzie dość gęste, inne rzadkie) i wtedy może być konieczność dosypania większej ilości mąki.
  • W tym przepisie używamy więcej żółtek niż białek, więc jeżeli zastanawiasz się jak wykorzystać pozostałe białka, to przeczytaj mój wpis “Co zrobić z białkami?“.

Składniki:

Puree z dyni:

  • 1/3 średniej wielkości dyni hokkaido

Rozczyn:

  • 25 g drożdży świeżych
  • 50 ml letniego mleka
  • 1 czubata łyżka mąki pszennej
  • 1 łyżka cukru

Ciasto:

  • 600 g mąki pszennej
  • 120 ml letniego mleka
  • 2 żółtka
  • 1 jajko
  • 70 g cukru białego
  • 20 g cukru z prawdziwą wanilią lub cukru wanilinowego
  • 100 g miękkiego masła

Kruszonka:

  • 100 g mąki pszennej
  • 50 g cukru białego lub trzcinowego
  • 50 g masła
  • 1/2 płaskiej łyżeczki kardamonu

Dodatkowo:

  • 1 roztrzepane jajko
Wyślij emailem

Dyniowa chałka przepis krok po kroku:


Krok 1

puree z dyni Hokkaido

Chałka dyniowa z dyni hokkaido jest prosta do przygotowania, jednak nieco czasochłonna. Najlepiej dzień wcześniej np. wieczorem upiec dynię, a następnego zblendować i dodać jako puree do ciasta drożdżowego.

Tą chałkę przygotowałam na bazie puree z dyni Hokkaido – użyłam około 1/3 średniej wielkości sztuki (takiej o wadze niecałego kilograma), aby otrzymać później 3 łyżki puree.

Dynię myjemy, kroimy na duże kawałki i układamy na blaszce do pieczenia wyłożonej papierem do pieczenia – obieramy ją dopiero po upieczeniu i przestygnięciu, bo wtedy skórka schodzi gładziutko. Usuwamy pestki z dyni.

Pieczemy przez 20 minut w temperaturze 200 stopni. Studzimy w zamkniętym piekarniku przez 5-10 minut, a później wyciągamy i wrzucamy do garnka czy miski. Odstawiamy do całkowitego przestygnięcia. Blendujemy na gładkie puree.


Krok 2

Rozczyn drożdżowy

Ta chałka drożdżowa jest z użyciem drożdży świeżych. Jeśli chcesz użyć drożdży instant (suchych) to użyj ich około 10 g.

Rozczyn drożdżowy

Do miseczki kruszymy świeże drożdże (25 g, lub 10 g suchych), dodajemy cukier (1 łyżka), mąkę (1 czubata łyżka) oraz letnie mleko (ok. 50 ml, nie może to być zbyt gorące mleko, bo ono zabije drożdże i niestety ciasto nam nie wyrośnie). Rozczyn mieszamy dokładnie i odstawiamy na 10 minut do wyrośnięcia.

Rozczyn powinien zwiększyć swoją objętość.  


Krok 3

masa jajeczna

Jajko oraz 2 żółtka ubijamy na jasną pianę wraz z cukrem białym (70 g) i cukrem z prawdziwą wanilią (20 g). To powinno zająć około 3-4 minuty.

 


Krok 4

składniki na dyniową chałkę

Do miski wsypujemy mąkę np. tortową (600 g), wlewamy letnie mleko (120 ml), dodajemy masę jajeczną, rozczyn, puree z dyni (3 dość płaskie łyżki) oraz miękkie masło (100 g, w temperaturze pokojowej, a nie roztopione).

Wyrabiamy ciasto przez około 5 minut na małych obrotach robota (lub ręcznie). Po tym czasie odstawiamy ciasto na 10 minut i ponownie wyrabiamy przez 3-4 minuty.


Krok 5

ciasto na dyniową chałkę przed wyrośnięciem

Konsystencja wyrabianego ciasta będzie w dużej mierze zależna od użytego puree. Może się okazać, że jest bardzo luźne, bo np. puree było rzadkie, wtedy warto dosypać nieco mąki. Jednak nie można z nią przesadzić, aby chałka nie wyszła twarda.

Przykrywamy ściereczką i odstawiamy na 60 minut do wyrośnięcia.


Krok 6

wyrośnięte ciasto na chałkę dyniową

Ciasto powinno wyraźnie zwiększyć swoją objętość.

Uderzamy ciasto dłonią, wyciągamy je z miski i dzielimy na równe 3 lub 4 części.

Jeśli podzielicie ciasto na 3 części to formujecie chałkę jak klasyczny warkocz z włosów. Można go później ułożyć na dużej blaszce (ja zawsze piekę chałki na takiej dołączonej do zestawu piekarnika) wyłożonej papierem do pieczenia. Jeśli boicie się, że Wasza chałka wyjdzie brzydka, niekształtna to równie dobrze można zapleść warkocz i upiec ją w keksówce.


Krok 7

podzielenie ciasta na 4 porcje

Ja robię chałkę od lat z czterech części. Formuję sobie równej długości wałeczki, sklejam ich końce i robię warkocz tak jak na tym filmiku – klik.  To bardzo prosty sposób formowania chałki, a ona po upieczeniu wygląda naprawdę efektownie.


Krok 8

zaplatanie chałki w warkocz

Uformowaną chałkę przekładamy na papier do pieczenia, przykrywamy ściereczką. Odstawiamy na 10-15 minut, aby nieco podrosła. 


Krok 9

Dyniowa chałka

Smarujemy ją z wierzchu roztrzepanym jajkiem za pomocą pędzelka.

Chałka dyniowa smakuje świetnie z maślaną kruszonką. Jednak nie jest ona tak naprawdę obowiązkowa jeśli za nią nie przepadacie.

Żeby zrobić kruszonkę to wystarczy wymieszać mąkę (100 g), cukier (50 g) i masło (50 g). Dodatkowo warto dodać kardamon lub cynamon (1/2 płaskiej łyżeczki). Rozrobić lekko dłonią i posypać wierzch chałki.

Pieczemy przez około 35-40 minut w temperaturze 180 stopni (grzanie góra-dół, bez termoobiegu). Ma być ładnie rumiana.

Po przestygnięciu kroimy chałkę na kromeczki i smarujemy np. domowymi powidłami śliwkowymi czy śliwellą – palce lizać!

Zachęcam także to wypróbowania klasycznej chałki drożdżówej. Smacznego.


Dyniowa chałka

Dyniowa chałka

Dyniowa chałka

przepis na chałkę

Średnia ocena 4.6 / 5. Ilość głosów: 25

Oceń ten post jako pierwsza!

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments