Tagliatelle al ragu to pyszne danie kuchni włoskiej, zwane również pod nazwą tagliatelle alla bolognese. Pochodzi z regionu Emilia-Romagna.
Czym jest tradycyjne ragù? To mięsny, gęsty sos, który podaje się przeważnie z makaronem tagliatelle. Jednakże w zależności od regionu Włoch, czy inwencji twórczej kucharza w restauracjach serwowane są także inne rodzaje (szersze pappardelle, penne czy rigatoni).
To danie składa się z długo duszonego sosu mięsno-warzywnego z dodatkiem wina czerwonego i passaty pomidorowej. Jeśli chodzi o sam makaron to najlepiej kupić włoski, świeży makaron – ja kupuję np. w Lidlu, Chef Select (w opakowaniu 250 g), ale warto śledzić gazetki w sieciówkach, ponieważ w wielu sklepach typu Lidl, Biedronka czy Auchan są tygodnie włoskie i można kupić dobre jakościowo produkty.
Jeśli chodzi o mięso do sosu to powinno być ono wołowe lub wołowo-wieprzowe. Co więcej, w niektórych przepisach używana jest pancetta (włoski boczek), ale ze względu na to, że jest ona trudno dostępna w naszych sklepach, to ten składnik pominęłam.
Do przygotowania tego makaronu będzie potrzebna głębsza patelnia lub średniej wielkości garnek z nieprzywierającą powierzchnią.
Z przepisu wychodzą 3-4 porcje.
Przepis na: Tagliatelle al ragu
Składniki:
Sos bolognese:
- 2 łyżki oleju
- 1 cebula
- 1 łodyga selera naciowego
- 1 marchewka
- 600 g mielonego mięsa wołowego lub wieprzowego
- 100 ml czerwonego wina wytrawnego lub półwytrawnego
- 200 ml bulionu
- 350 ml passaty pomidorowej (lub pomidory z puszki ok. 400 g)
- 100 ml mleka
- kilka listków świeżej bazylii
- sól i czarny pieprz
Dodatkowo:
- 300 g makaronu tagliatelle lub pappardelle
- parmezan do posypania
Zobacz również:
Tagliatelle al ragu przepis krok po kroku:
Krok 1
Tagliatelle al ragu zaczynamy od przygotowania sosu bolognese. Makaron gotujemy dopiero po wykonaniu sosu.
Z przepisu wychodzą 4 porcje.
Cebulę i łodygę selera naciowego kroimy dość drobno. Marchewkę ścieramy na tarce o średnich oczkach.
Krok 2
Sos:
W średniej wielkości garnku o nieprzywierającej powierzchni lub na większej patelni zeszklić na małej ilości oleju cebulę. Po chwili dodajemy marchewkę i selera.
*Ja podsmażyłam sobie warzywa na patelni, a osobno mięso i cały sos bolognese robiłam w garnku.
Jeśli masz garnek z nieprzywierającą powierzchnią lub dużą, głęboką patelnię to całe danie możesz przygotować w jednym naczyniu.
Krok 3
Smażymy na średnim ogniu przez 2-3 minuty co chwilę mieszając.
Krok 4
W garnku na małej ilości oleju smażymy mięso (około 600 g, u mnie wołowo-wieprzowe). Od razu dodajemy podsmażone na patelni warzywa, większą szczyptę soli oraz pieprzu. Całość co chwilę mieszamy.
Gdy mięso będzie usmażone, wtedy wlewamy wino czerwone (około 100 ml), mieszamy cały czas smażąc na średnim lub większym ogniu (aż alkohol wyparuje). Po około 3 minutach wlewamy bulion (200 ml) oraz passatę pomidorową (350-400 ml).
Krok 5
Gotujemy pod przykryciem, na małym ogniu przez około 60 minut (można dłużej jeśli sos nie będzie wystarczająco gęsty).
Po tym czasie wlewamy około 100 ml mleka i doprawiamy do smaku szczyptą soli, pieprzu, ewentualnie papryką słodką (lub ostrą, jeśli wolicie pikantne dania). Można dodać suszone lub świeże zioła (ja najczęściej dodaję drobno pokrojone listki bazylii).
Krok 6
Makaron odcedzamy i zanurzamy w sosie. Nakładamy na talerze. Wierzch posypujemy startym na tarce parmezanem (ja używam około 1 łyżeczkę startego sera na porcję).
Tagliatelle al ragu zjadamy od razu po wymieszaniu makaronu z sosem. Smacznego!
Komentarze
Panchetty w życiu nie można ominąć. Daje ona specyficzny posmak. Ragu bez niej to nie ragu. A kupić ją można chociażby w Auchan i zazwyczaj jest jej 2-3 różne rodzaje
Pycha 🙂 właśnie zjedliśmy obiad z tego przepisu. Co prawda miałam Rogatoni i dodałam jeszcze boczniaki, żeby mi się nie zmarnowały 😄
Cieszę się, że smakowało 🙂