Puchate placki jogurtowe z jabłkami i miodem to idealna propozycja na śniadanie na długi weekend majowy czy jakikolwiek inny dzień, w którym masz ochotę na zjedzenie czegoś dużo smaczniejszego niż zwykłe, tradycyjne kanapki czy jajecznicę. Wychodzą puszyste, a w wyglądzie nieco przypominają drożdżowe racuchy z jabłkami. Jednak są dużo lżejsze od tych drożdżowych, a także zdecydowanie szybsze do przygotowania. Kilka minut i gotowe!
Moje placki z jabłkami przygotowałam wraz z pysznym miodem Manuka. Pewnie część z Was nigdy o takich miodach nie słyszała, więc poniżej przygotowałam dla Was krótką informację skąd on pochodzi i czym tak naprawdę jest.
Skąd pochodzi Miód Manuka?
Miody Manuka na tle innych miodów europejskich i tropikalnych charakteryzuje przede wszystkim rdzenne pochodzenie. Powstają one jedynie w nielicznych rejonach Nowej Zelandii będących naturalną ostoją rzadkich krzewów z rodzaju Leptospermum scoparium.
Czym jest Miód Manuka?
W 2013 r. przy udziale rządu Nowej Zelandii powołano grupę roboczą ds. zdefiniowania kryteriów służących kwalifikacji produktów pszczelich określanych mianem miodów Manuka. Według opracowania z lipca 2014 r. miody Manuka to miody jednorodne, które zostały wytworzone wyłącznie na terytorium Nowej Zelandii, w czasie który pokrywa się z okresem kwitnienia krzewów Manuka, które są wytworzone w zasadniczej większości z nektaru roślin z gatunków Leptospermum scoparium. Miody te powinny charakteryzować się dodatkowo takimi cechami jak: odpowiedni zakres przewodności właściwej, wyjątkowy smak określany jako mineralny, lekko gorzki; silnie aromatyczny zapach z wyczuwalnymi nutami wilgotnej ziemi i wrzosu; obecnością pyłku charaktery-stycznego dla krzewów Manuka oraz składników, w tym: methylglyoxalu (MGO™) (Science and characteristing Manuka honey – Current and future science to support a definition. Ministry for Primary Industries, New Zealand Government. July 2014).
Czym jest MGO™?
MGO™ to skrót od Methylglyoxal – naturalnej substancji uznanej przez naukowców za charakterystyczny składnik miodów Manuka, które ze względu na jego wysoką zawartość odróżniają się od innych miodów dostępnych na rynku. Badania nad składem miodów Manuka i methylglyoxalem prowadził prof. Thomas Henle z Politechniki Drezdeńskiej – jeden spośród czołowych badaczy żywności na świecie. Wnioski prof. Henle zostały poparte przez naukowców nowozelandzkich m.in.: prof. Molana, wcześniejszego prekursora badań miodów Manuka. W ten sposób powstała metoda mierzenia i oznaczania jakości miodów Manuka – MGO™, która jest obiektywna i powtarzalna.
Źródło – klik >>
Przepis na: Puchate placki jogurtowe z jabłkami i miodem!
Składniki:
Placuszki:
- 300 g jogurtu naturalnego gęstego
- 2 łyżki miodu Manuka MGO™ 100+ Nektarowy
- 1 łyżka cukru pudru
- 2 jajka
- 2 łyżki roztopionego masła
- 1 i 1/2 szklanki mąki pszennej
- 2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia
- 1 większe jabłko
- szczypta cynamonu
Dodatkowo do podania:
Zobacz również:
Puchate placki jogurtowe z jabłkami i miodem! - przepis krok po kroku
Wykonanie:
Większe jabłko (lub dwa mniejsze) obieramy i kroimy w ćwiartki. Następnie kroimy w drobne plasterki. Posypujemy cynamonem i na chwilkę odstawiamy na bok.
Jogurt naturalny mieszamy z jajkami za pomocą rózgi. Następnie dodajemy mąkę, proszek do pieczenia, miód, roztopione masło oraz cukier puder, również mieszamy rózgą. Pod koniec dodajemy do ciasta jabłka i delikatnie mieszamy.
Na patelnię wlewamy odrobinę oleju, nakładamy za pomocą łyżki ciasta w kształcie koła, odwracamy na drugą stronę każdego placuszka za pomocą łopatki. Smażymy na małym ogniu po 2 minutki z każdej strony. Podajemy z miodem. Smacznego!
Wpis powstał przy współpracy z firmą Miodymanuka.pl
Komentarze