Czekoladowo-orzechowa pychotka

4.5/5 (74 ocen)

Ilość porcji

16

Poziom trudności

Łatwy

Czas przygotowania

60 min + 40 min pieczenia

Czekoladowo-orzechowa pychotka

Opis przepisu

Czekoladowo-orzechowa pychotka to pyszna alternatywa dla tradycyjnego ciasta Pani Walewska, która w moim domu ma swoich wielu miłośników. To istna poezja smaku! Dodatkowo muszę przyznać, że smakuje sto razy lepiej niż wygląda.

Ciasto składa się dwóch warstw kruchego, czekoladowego ciasta, warstwy bezy (z dodatkiem wiśniowego kisielu i posiekanych orzechów włoskich) i dżemu porzeczkowego, a także pysznego, domowego kremu budyniowego z dodatkiem posiekanych orzechów. Można je przygotować z dowolnym dżemem, ale np. lekko kwaskowaty porzeczkowy czy wiśniowy nada fajnego kontrastu dla słodkiej bezy.

Ten przepis na czekoladowo-orzechową pychotkę jest nieco pracochłonny, ale warty poświęcenia. Może nie należy też do najłatwiejszych, ale jeżeli co jakiś czas pieczesz jakiekolwiek ciasta, to na spokojnie sobie z nim poradzisz.

Do przyrządzenia kremu budyniowego użyłam Ekstraktu naturalnego Wanilia Bourbon z Madagaskaru z ziarenkami wanilii od Dr. Oetkera. Jest to idealny dodatek do wypieków czy deserów nadając im charakterystyczny smak i zapach. Ekstrakt naturalny Wanilia, pastę waniliową, cukier ze skórką pomarańczową i wiele innych znajdziesz w linii produktów ZE ŚWIATA NATURY od Dr. Oetkera. Są to naturalne produkty bez dodatku barwników, konserwantów i alkoholu. Wzbogacaj ciasta m.in. pysznym smakiem wanilii, cynamonu i skórek cytrusowych z ekologicznych, nie poddawanych szkodliwym opryskom upraw. Koniecznie wypróbuj!

Przed podaniem ciasta polecam schłodzić w lodówce najlepiej przez całą noc. Kruche blaty powinny w tym czasie nieco zmięknąć od dżemu i kremu budyniowego, a ciasto będzie się świetnie kroić.

Przepis na: Czekoladowo-orzechowa pychotka

Składniki:

Ciasto:
  • 350 g mąki
  • 2 żółtka
  • 200 g zimnego masła
  • 3 łyżki cukru pudru
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • 1 łyżka śmietany 18%
  • 2 łyżki Ciemnego Kakao Dr. Oetkera
  • 50 g mlecznej czekolady
Beza:
  • 6 białek
  • 1 szklanka cukru
  • 1 kisiel wiśniowy
  • 1 łyżka mąki ziemniaczanej
  • 100 g orzechów np. włoskich
Krem:
Dodatkowo:
  • 1 duży dżem porzeczkowy lub wiśniowy
Wyślij emailem

Jak zrobić Czekoladowo-orzechową pychotkę?

Krok 1

Mąkę, żółtka, proszek do pieczenia, kakao, śmietanę, startą na drobnych oczkach czekoladę, cukier puder oraz zimne masło wysypujemy na stolnicę. Zagniatamy szybko gładkie ciasto i dzielimy je na dwie równe części. Wkładamy je na 30 minut do lodówki.


Krok 2

Jeżeli masz dwie identyczne foremki (u mnie rozmiar 24×24 cm) to na spód każdej wykładamy kruche ciasto, nakłuwamy widelcem i pieczemy oba ciasta równomiernie przez 15 minut w temp. 190 stopni. Jednak jeśli takich dwóch nie masz, wtedy pieczemy najpierw jeden spód, a później dopiero drugi. Odstawiamy do lekkiego przestygnięcia. 


Krok 3

Białka ubijamy na sztywną pianę wraz ze szczyptą soli. Dodajemy stopniowo po łyżce cukru ciągle miksując na wysokich obrotach. Beza ma być sztywna i błyszcząca, a cukier ma być całkowicie rozpuszczony. Na sam koniec wsypujemy mąkę ziemniaczaną oraz sypki kisiel i delikatnie miksujemy na bardzo małych obrotach miksera lub całość mieszamy za pomocą trzepaczki (lub łyżki).


Krok 4

Lekko przestygnięte oba blaty ciasta smarujemy dżemem z czarnej porzeczki (po połowie dżemu na każdy blat ciasta). Na oba kruche spody pokryte dżemem smarujemy ubitą bezą.


Krok 5

Następnie posypujemy lekko posiekanymi orzechami włoskimi. Piec przez 20-23 minuty w temp. 170 stopni. Upieczone oba blaty odstawiamy do całkowitego przestygnięcia.


Krok 6

W tym czasie 3/4 szklanki mleka miksujemy z żółtkami, mąką, sypkim budyniem i cukrem. Pozostałe mleko zagotowujemy. Masę jajeczną wlewamy do gorącego mleka i ciagle mieszamy. Po około 2-3 minutach powinna masa zacząć gęstnieć i będę pojawiać się małe grudki, później zmienią się w większe. Mieszamy jednak bardzo długo aż do momentu kiedy nie będzie już grudek i powstanie gęsty budyń. Ściągamy z ognia i dodajemy posiekane orzechy, a także ekstrakt waniliowy. Całość dokładnie mieszamy.

Odstawiamy do całkowitego przestygnięcia.


Krok 7

Masło w temp. pokojowej ucieramy na puszystą masę, dodajemy po łyżce nasz budyń.


Krok 8

Nasze ciasto teraz formujemy w całość: Na spód foremki nakładamy pierwszy upieczony blat ciasta, dżemu i bezy, na niego nakładamy krem budyniowy.


Krok 9

Wyrównujemy wierzch i przykrywamy go drugim upieczonym blatem.

Ciasto Pani Walewska wkładamy na całą noc do lodówki. Smacznego! 


Średnia ocena 4.5 / 5. Ilość głosów: 74

Oceń ten post jako pierwsza!

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments