Bigos tradycyjny wychodzi bardzo aromatyczny, wyrazisty i sycący. Zdaję sobie sprawę, że tak jak w przypadku np. rosołu każdy od lat ma swój sprawdzony przepis i nie wyobraża go sobie robić inaczej. Jednak w tym wpisie chciałabym Was zachęcić do zapoznania się z moją recepturą na przepyszny bigos z dużą ilością mięsa przełamany słodyczą suszonych śliwek i aromatycznych przypraw.
Bigos z kiszonej kapusty
Przyznaję, że mój bigos składa się tylko z kiszonej kapusty (ja nie używam świeżej kapusty). Do tego używam zawsze sporej ilości mięsa wieprzowego (karkówki, schabu, kiełbasy, boczku surowego i wędzonego, a nawet żeberek wędzonych). Poniżej są przykładowe proporcje, które nie muszą być użyte co do grama tak samo jak u mnie (to nie ciasto, gdzie konkretne gramatury mają duże znaczenie). Jeśli szukasz postnego bigosu to koniecznie odwiedź mój przepis na bigos wigilijny.
Z czym podawać bigos?
Bigos najczęściej podajemy z chlebem lub innym rodzajem pieczywa. Możemy jednak podać go również z ziemniakami lub nawet makaronem – rzadziej spotykana wersja, ale pasują do bigosu np. z łazanki. Moim zdaniem, ciekawym dodatkiem do bigosu mogą być też kopytka.
Czy można zamrozić bigos?
Tak, jak najbardziej bigos można mrozić. Pamiętajmy jednak, aby przed włożeniem do zamrażalnika był całkowicie przestudzony. Polecam użyć do tego plastikowych pojemników lub specjalnych woreczków do mrożenia. Nie polecam do mrożenia w szklanych pojemników lub słoików, ponieważ jest ryzyko, że pękną.
Jak przechowywać bigos po ugotowaniu?
Bigos możemy przechowywać po prostu w lodówce do tygodnia czasu, jeżeli mamy zamiar go w tym czasie zjeść w całości. Jeżeli mamy większą porcję, to możemy go zamrozić i przechowywać go w zamrażalce do 6 miesięcy. Ostatnią opcją jest pasteryzacja w słoikach – w ten sposób możemy przechowywać bigos do 3 miesięcy.
Pasteryzacja bigosu
Bigos możemy pasteryzować w słoikach i przedłużyć jego zdatność do spożycia. Możemy napełnione bigosem, zamknięte słoiki zawekować gotując je w garnku przez 20 min, licząc od rozpoczęcia gotowania, pasteryzować w piekarniku przez 30 min w temp. 120 stopni lub włożyć je do zmywarki i nastawić program o najwyższej temperaturze.
Przepis na: Bigos tradycyjny
Składniki:
- 30 g suszonych grzybów
- 2 łyżki oleju
- 2 cebule
- 600 g karkówki (lub łopatki wieprzowej)
- 400 g schabu wieprzowego
- 400 g kiełbasy zwyczajnej
- 200 g surowego boczku
- 200 g boczku wędzonego lub żeberek wędzonych
- 2 kg kiszonej kapusty
- 1/2 łyżeczki ziela angielskiego
- 7 liści laurowych
- kilka suszonych śliwek
- 1/2 łyżeczki pieprzu
- opcjonalnie 1-2 goździki
- 1/2 łyżeczki majeranku
- opcjonalnie 1 płaska łyżka powideł śliwkowych
- 1 szklanka czerwonego wina wytrawnego
Zobacz również:
Bigos tradycyjny przepis krok po kroku:
Krok 1
Jeśli nie potrzebujesz takiej ilości bigosu to zrób z połowy porcji lub analogicznie podwój proporcje jeżeli spodziewasz się wielu gości (czy chcesz po prostu sobie część bigosu poporcjować i pomrozić).
Suszone grzyby (30-40 g) zalewamy ciepłą wodą (tylko tyle wlewamy, aby grzyby lekko w niej pływały) i odstawiamy na minimum godzinkę, choć można zostawić na całą noc. Po tym czasie je odcedzamy i lekko siekamy (wodę z namoczonych grzybów użyjemy później).
Kapustę kiszoną (2 kg) odciskamy z nadmiaru słonej wody i lekko ją siekamy.
Surowe mięso, czyli karkówkę (600 g), schab (400g) i boczek (200 g) kroimy w kostkę. To są zaproponowane przeze mnie proporcje i rodzaje mięsa, ale jeśli wolisz to użyj samej karkówki, łopatki czy schabu. Raczej w bigosie zawsze korzystam z wieprzowiny, a unikam wołowiny czy drobiu.
Na średnią lub większą patelnię wlej odrobinę oleju i smaż pokrojone mięso przez 30 minut (na małym lub średnim ogniu). Co jakiś czas mieszaj.
Po tym czasie, w dużym garnku zaczynamy gotować kapustę kiszoną (wlewamy około 350 ml wody) wraz z przyprawami i ziołami- ziele angielskie (1/2 łyżeczki), liście laurowe (7-8 większych liści), pieprz czarny mielony (1/2 łyżeczki), a także opcjonalnie 1-2 goździki czy ziarna jałowca (1-2 szt). Dodajemy posiekane grzyby wraz z wodą po tych grzybach. Całość mieszamy.
Dodajemy mięso z patelni (jeśli puściło sporo wody na patelni to raczej polecam ją wylać). Mieszamy i gotujemy pod przykryciem przez około pół godziny na malutkim ogniu. Co jakiś czas mieszamy i pilnujemy żeby bigos na dnie się nie przypalił.
Na patelni podsmażamy na małej ilości oleju posiekaną drobno cebulę (2 szt) wraz z kiełbasą (około 400 g) i boczkiem wędzonym (200 g). Jeśli wolicie to możecie użyć żeberek wędzonych i wystarczy je włożyć po prostu do gotującego się bigosu.
Dodajemy do bigosu wraz z posiekanymi suszonymi śliwkami (kilka szt), można też opcjonalnie dodać odrobinę powideł śliwkowych (najlepsze te domowej roboty) i majeranek (1/2 łyżeczki). Wlewamy wino czerwone (1 szklanka) i całość mieszamy. Gotujemy na malutkim ogniu przez 4-5 godzin (pod przykryciem), co jakiś czas mieszając. Następnego dnia ponownie gotujemy na malutkim ogniu przez 2 godziny. Jeśli chcecie to czynność można też powtórzyć trzeciego dnia np. przez godzinkę.
Bigos tradycyjny najlepiej smakuje na drugi czy nawet trzeci gotowania. Podajemy z chlebem.
Komentarze
Robię 4 godziny. Czekam jutro. Ja nie miała suszonych. Wiem świeże podsmażyłam 10 min i dodała. Mam nadzieję że uda mi się
Trzeci dzien gotuje i czytam przepis i niemoge sie doczytac co zrobic z grzybami i potem woda po nich bo mialo sie przydac.
Ale opis nie jest przecież długi… Wszystko jest opisane:
“Po tym czasie, w dużym garnku zaczynamy gotować kapustę kiszoną (wlewamy około 350 ml wody) wraz z przyprawami i ziołami- ziele angielskie (1/2 łyżeczki), liście laurowe (7-8 większych liści), pieprz czarny mielony (1/2 łyżeczki), a także opcjonalnie 1-2 goździki czy ziarna jałowca (1-2 szt). Dodajemy posiekane grzyby wraz z wodą po tych grzybach. Całość mieszamy.”
Bardzo Dobry Przepis Polecam
Cieszę się, że posmakował ❤️
Właśnie gotuję. Wiem od mojej babci (niestety już jej nie ma), że ona dodawała jeszcze przecier pomidorowy. Proporcji niestety nie pamiętam. Mam jednak nadzieję, że ten bigos będzie również dobry jak babci z młodzieńczych moich lat ..:)) Serdeczności dla wszystkich Marek
Do bigosu nie dodaje się pomidorów. Chyba ż robisz amerykańską potrawę.
Nie widzę powodu, żeby nie dodawać pomidorów jak ktoś taką wersję akurat lubi 🙂
Z doświadczenia wiem, że ciężko odtworzyć nasze smaki dzieciństwa, ale trzymam kciuki! 🙂 Pozdrowienia!
Jeszcze się gotuję, ale jak narazie smak ok. Wina nie dodaje. Bardzo fajny prosty przepis, a te są najlepsze.
Super, cieszę się 🙂
Właśnie gotuję i jest już super jeszcze godzinka i będzie gotowy , pozdrawiam👌🎄
Świetnie 🙂 Mam nadzieję, ze będzie Pani zadowolona.
Wyląda nieźle. Ten przepis. Kiepski ze mnie kucharz, kilka razy spaprałem bigos, może teraz wyjdzie.
Pozdrawiam
Trzymam kciuki 🙂
ja tez