Bigos tradycyjny

4.5/5 (207 ocen)
Bigos to pyszna i syta potrawa, którą możemy zaserwować zarówno jako obiad lub jako ciepły posiłek podczas imprezy. Wypróbuj mój sprawdzony przepis na bigos tradycyjny - jestem pewna, że to danie Cię zachwyci!

Poziom trudności

Łatwy

Czas przygotowania

300 min

Bigos tradycyjny

Bigos tradycyjny wychodzi bardzo aromatyczny, wyrazisty i sycący. Zdaję sobie sprawę, że tak jak w przypadku np. rosołu każdy od lat ma swój sprawdzony przepis i nie wyobraża go sobie robić inaczej. Jednak w tym wpisie chciałabym Was zachęcić do zapoznania się z moją recepturą na przepyszny bigos z dużą ilością mięsa przełamany słodyczą suszonych śliwek i aromatycznych przypraw.

Bigos z kiszonej kapusty

Przyznaję, że mój bigos składa się tylko z kiszonej kapusty (ja nie używam świeżej kapusty). Do tego używam zawsze sporej ilości mięsa wieprzowego (karkówki, schabu, kiełbasy, boczku surowego i wędzonego, a nawet żeberek wędzonych). Poniżej są przykładowe proporcje, które nie muszą być użyte co do grama tak samo jak u mnie (to nie ciasto, gdzie konkretne gramatury mają duże znaczenie). Jeśli szukasz postnego bigosu to koniecznie odwiedź mój przepis na bigos wigilijny.

Z czym podawać bigos?

Bigos najczęściej podajemy z chlebem lub innym rodzajem pieczywa. Możemy jednak podać go również z ziemniakami lub nawet makaronem – rzadziej spotykana wersja, ale pasują do bigosu np. z łazanki. Moim zdaniem, ciekawym dodatkiem do bigosu mogą być też kopytka.

Czy można zamrozić bigos?

Tak, jak najbardziej bigos można mrozić. Pamiętajmy jednak, aby przed włożeniem do zamrażalnika był całkowicie przestudzony. Polecam użyć do tego plastikowych pojemników lub specjalnych woreczków do mrożenia. Nie polecam do mrożenia w szklanych pojemników lub słoików, ponieważ jest ryzyko, że pękną.

Jak przechowywać bigos po ugotowaniu?

Bigos możemy przechowywać po prostu w lodówce do tygodnia czasu, jeżeli mamy zamiar go w tym czasie zjeść w całości. Jeżeli mamy większą porcję, to możemy go zamrozić i przechowywać go w zamrażalce do 6 miesięcy. Ostatnią opcją jest pasteryzacja w słoikach – w ten sposób możemy przechowywać bigos do 3 miesięcy.

Pasteryzacja bigosu

Bigos możemy pasteryzować w słoikach i przedłużyć jego zdatność do spożycia. Możemy napełnione bigosem, zamknięte słoiki zawekować gotując je w garnku przez 20 min, licząc od rozpoczęcia gotowania, pasteryzować w piekarniku przez 30 min w temp. 120 stopni lub włożyć je do zmywarki i nastawić program o najwyższej temperaturze.

Przepis na: Bigos tradycyjny

Składniki:

  • 30 g suszonych grzybów
  • 2 łyżki oleju
  • 2 cebule
  • 600 g karkówki (lub łopatki wieprzowej)
  • 400 g schabu wieprzowego
  • 400 g kiełbasy zwyczajnej
  • 200 g surowego boczku
  • 200 g boczku wędzonego lub żeberek wędzonych
  • 2 kg kiszonej kapusty
  • 1/2 łyżeczki ziela angielskiego
  • 7 liści laurowych
  • kilka suszonych śliwek
  • 1/2 łyżeczki pieprzu
  • opcjonalnie 1-2 goździki
  • 1/2 łyżeczki majeranku
  • opcjonalnie 1 płaska łyżka powideł śliwkowych
  • 1 szklanka czerwonego wina wytrawnego
Wyślij emailem

Bigos tradycyjny przepis krok po kroku:


Krok 1

Bigos tradycyjny 2

Do przygotowania bigosu będzie potrzebny większy garnek (np. żeliwny lub po prostu jakiś z grubszym, nieprzywierającym dnem – o pojemności tak około 6-7 litrów, choć łatwiej będzie mieszać w takim 8 litrowym).

Jeśli nie potrzebujesz takiej ilości bigosu to zrób z połowy porcji lub analogicznie podwój proporcje jeżeli spodziewasz się wielu gości (czy chcesz po prostu sobie część bigosu poporcjować i pomrozić).

Suszone grzyby (30-40 g) zalewamy ciepłą wodą (tylko tyle wlewamy, aby grzyby lekko w niej pływały) i odstawiamy na minimum godzinkę, choć można zostawić na całą noc. Po tym czasie je odcedzamy i lekko siekamy (wodę z namoczonych grzybów użyjemy później).

Kapustę kiszoną (2 kg) odciskamy z nadmiaru słonej wody i lekko ją siekamy.

Surowe mięso, czyli karkówkę (600 g), schab (400g) i boczek (200 g) kroimy w kostkę. To są zaproponowane przeze mnie proporcje i rodzaje mięsa, ale jeśli wolisz to użyj samej karkówki, łopatki czy schabu. Raczej w bigosie zawsze korzystam z wieprzowiny, a unikam wołowiny czy drobiu.

Na średnią lub większą patelnię wlej odrobinę oleju i smaż pokrojone mięso przez 30 minut (na małym lub średnim ogniu). Co jakiś czas mieszaj.

Po tym czasie, w dużym garnku zaczynamy gotować kapustę kiszoną (wlewamy około 350 ml wody) wraz z przyprawami i ziołami- ziele angielskie (1/2 łyżeczki), liście laurowe (7-8 większych liści), pieprz czarny mielony (1/2 łyżeczki), a także opcjonalnie 1-2 goździki czy ziarna jałowca  (1-2 szt). Dodajemy posiekane grzyby wraz z wodą po tych grzybach. Całość mieszamy.

Dodajemy mięso z patelni (jeśli puściło sporo wody na patelni to raczej polecam ją wylać). Mieszamy i gotujemy pod przykryciem przez około pół godziny na malutkim ogniu. Co jakiś czas mieszamy i pilnujemy żeby bigos na dnie się nie przypalił.

Na patelni podsmażamy na małej ilości oleju posiekaną drobno cebulę (2 szt) wraz z kiełbasą (około 400 g) i boczkiem wędzonym (200 g). Jeśli wolicie to możecie użyć żeberek wędzonych i wystarczy je włożyć po prostu do gotującego się bigosu.

Dodajemy do bigosu wraz z posiekanymi suszonymi śliwkami (kilka szt), można też opcjonalnie dodać odrobinę powideł śliwkowych (najlepsze te domowej roboty) i majeranek (1/2 łyżeczki). Wlewamy wino czerwone (1 szklanka) i całość mieszamy. Gotujemy na malutkim ogniu przez 4-5 godzin (pod przykryciem), co jakiś czas mieszając. Następnego dnia ponownie gotujemy na malutkim ogniu przez 2 godziny. Jeśli chcecie to czynność można też powtórzyć trzeciego dnia np. przez godzinkę.

Bigos tradycyjny najlepiej smakuje na drugi czy nawet trzeci gotowania. Podajemy z chlebem.


Bigos tradycyjny 3

Bigos tradycyjny 4

bigos domowy

bigos staropolski

Średnia ocena 4.5 / 5. Ilość głosów: 207

Oceń ten post jako pierwsza!

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
13 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Bartosz
Bartosz
21 dni temu

Bardzo Dobry Przepis Polecam

Marek
Marek
3 miesięcy temu

Właśnie gotuję. Wiem od mojej babci (niestety już jej nie ma), że ona dodawała jeszcze przecier pomidorowy. Proporcji niestety nie pamiętam. Mam jednak nadzieję, że ten bigos będzie również dobry jak babci z młodzieńczych moich lat ..:)) Serdeczności dla wszystkich Marek

Barbara Swojska
Barbara Swojska
6 dni temu
Reply to  Marek

Do bigosu nie dodaje się pomidorów. Chyba ż robisz amerykańską potrawę.

Zbigniew
Zbigniew
3 miesięcy temu

Jeszcze się gotuję, ale jak narazie smak ok. Wina nie dodaje. Bardzo fajny prosty przepis, a te są najlepsze.

Liliana
Liliana
3 miesięcy temu

Właśnie gotuję i jest już super jeszcze godzinka i będzie gotowy , pozdrawiam👌🎄

Bob
Bob
10 miesięcy temu

Wyląda nieźle. Ten przepis. Kiepski ze mnie kucharz, kilka razy spaprałem bigos, może teraz wyjdzie.
Pozdrawiam

dwdaw
dwdaw
2 miesięcy temu

ja tez

Bigos tradycyjny przepis

Bigos z kapusty kiszonej to zdecydowanie jedno z najbardziej znanych i lubianych dań kuchni polskiej. Na jego przygotowanie musimy zarezerwować trochę czasu, ale smak bigosu wynagradza nam te chwile oczekiwania. Wersji jego wykonania jest naprawdę bardzo wiele, jednak tym razem chciałabym Wam przedstawić mój przepis na bigos tradycyjny, czy jak kto woli bigos staropolski. Wychodzi naprawdę rewelacyjny i jest to szczerze moja ulubiona wersja i kiedy nabieram ochotę na domowy bigos to najczęściej sięgam właśnie do niego. Najczęściej przygotowuję sobie większy garnek na kilka dni do przodu. W zależności od przepisu, składniki, proporcje i kolejności dodawania mogą się znacząco różnić. Jednak podstawowymi składnikami bigosu staropolskiego jest kapusta (ja używam kiszonej, ale również może zostać użyta świeża, różne gatunki mięsa (u mnie karkówka i schab) oraz wędlin (kiełbasa i boczek) , suszone grzyby, śliwki (u mnie suszone, ale mogą być wędzone), cebula i przyprawy.

Bigos domowy

Kiedy byłam w ciąży, to moją zachcianką był właśnie taki pyszny bigos domowy, więc przygotowywałam go regularnie 🙂 Trzeba jednak pamiętać, że smak bigosu zależy oczywiście od jakości użytych składników – głównie wędlin i mięsa, dlatego jeżeli mamy możliwość, to zaopatrzmy się w ich lepsze odmiany. Jest to świetna propozycja nie tylko na obiad, ale również jako ciepłe danie podczas imprezy. W końcu kto z nas nie miał okazji zjeść rozgrzewającego bigosu podczas wesela, domówki lub sylwestra? Taki ciepły posiłek pasuje wtedy idealnie – jest pożywny i bardzo syty. Prawdziwy bigos domowy można przygotować nawet kilka dni wcześniej przed jego podaniem, a nawet kilkukrotne jego podgrzanie spowoduje, że będzie przez to jeszcze smaczniejszy.

Przepis na bigos z kiszonej kapusty

Co ciekawe przepis na bigos z kapusty kiszonej, to potrawa, którą przygotowujemy w naszym kraju od XVIII wieku. Była doceniana, ze względu na swoją praktyczność w przygotowaniu i możliwość przechowywania przez stosunkowo długi czas np. w piwnicy. Praktyczność charakteryzowała się tym, że można było go zrobić nawet w podróży lub przygotować wcześniej w warunkach domowych i zabrać ze sobą np. w podróż. Wystarczyło mieć tylko ze sobą garnek do podgrzania do nad ogniskiem. Kolejna praktyczna cecha, to taka, że bigos staropolski nawet podczas wielokrotnego podgrzewania, nie traci swoich walorów smakowych. Nie ma w takim razie potrzeby dzielenia go na mniejsze porcje, tylko wystarczy podgrzać cały garnek.

RozwińZwiń