Sposób na umilenie sobie brzydkiego, deszczowego dnia, w którym padał deszcz ze śniegiem, mimo tego, że dwa dni temu chodziłam już w sandałkach? Najlepszy pomysł to przygotowanie pysznych, puchatych rogalików z dżemem truskawkowym i płatkami migdałowymi + ciepłe kakao 🙂 Pełnia szczęścia! Ciasto drożdżowe jest bardzo proste do przygotowania, niestety troszkę czasochłonne bo musi chwilę wyrastać, lecz moim zdaniem warto poczekać… Wychodzi mięciutkie, delikatne, sprężyste i bardzo szybko znika z talerzy, ale myślę, że to akurat jego wielka zaleta.
Przepis na: Rogaliki z dżemem i płatkami migdałowymi
Składniki:
- 25 g świeżych drożdży
- 520 g mąki pszennej
- 1 łyżka cukru kryształu
- 250 ml letniego mleka
- 1 jajko
- 3 łyżki cukru pudru
- 100 g masła miękkiego
Dodatkowo:
- 1 roztrzepane jajko
- dżem truskawkowy firmy Stovit
- 50 g płatków migdałowych
Zobacz również:
Rogaliki z dżemem i płatkami migdałowymi - przepis krok po kroku
Wykonanie:
Do miseczki wkruszyć drożdże (25 g), dodać letnie (nie gorące!) mleko (100 ml), łyżkę cukru i łyżkę mąki. Dobrze wymieszać i odstawić w ciepłe miejsce na przynajmniej 10 minut żeby ładnie wyrosło. Rozczyn powinien zdecydowanie zwiększyć swoją objętość.
Do drugiego większego naczynia z mąką wlać rozczyn drożdżowy, jajko, pozostałe letnie mleko, cukier puder, miękkie masło (nie margaryna!) i zagnieść ciasto ręką lub w misie robota planetarnego (z końcówką – hak do ciast drożdżowych).
Można nieco podsypać blat mąką lecz nie radziłabym przesadzać z ilością dodanej mąki bo ciasto później może wyjść nieco twardawe. Po 5-minutowym wyrabianiu ciasto powinno być już sprężyste i nieklejące się do ręki. Naczynie przykryć ściereczką i odstawić na godzinkę w ciepłe miejsce do wyrośnięcia.
Wyrośnięte ciasto podzielić na pół, na blacie podsypanym mąką pierwszą część rozwałkować na kształt koła. Przy pomocy noża przekroić kółko na kilka równych trójkątów. Następnie na każdy trójkąt nakładamy łyżeczkę dżemu (lepiej żeby był dość gęsty). Zwinąć do najszerszego końca, nadając kształt rogalika. Gdy już zrolujemy nasze wszystkie rogaliki to układamy je na wysmarowanej tłuszczem foremce, w mniej więcej równych odstępach. Włączyć piekarnik na około 190 stopni. Odstawić rogaliki do wyrośnięcia w ciepłe miejsce na kilka minut. Posmarować je roztrzepanym jajkiem aby były po upieczeniu ładnie zarumienione oraz posypujemy płatkami migdałowymi. Wstawić rogaliki do piekarnika na 15 – 20 minut, aż się zrumienią. Smacznego!
Komentarze
Ile dodać mleka do rozczynu, połowę z przepisu?
Właśnie zaktualizowałam wpis – teraz powinno być to lepiej wytłumaczone 🙂
Ile dodać mleka do każdej z miseczek?
W ogóle nie rozumiem pytania szczerze mówiąc 🙂 Przecież z mleka robi się rozczyn więc część mleka idzie do rozczynu, a resztę dodaje się gdy rozczyn podrośnie i wraz z mąką, rozpuszczonym masłem itp dodaje się resztę mleka 🙂
były pyszne, polecam przepis!