Pizza margherita

4.7/5 (43 ocen)
Pizza Margherita to najpopularniejsza pizza na świecie, a także jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli kuchni włoskiej. Jest to prosta pizza, której skład ogranicza się do trzech składników: ciasta, sosu pomidorowego i sera mozzarella.

Ilość porcji

2-3

Poziom trudności

Średni

Czas przygotowania

90 min

Pizza margherita

Pizza margherita to bez wątpienia klasyk kuchni włoskiej. W tym przypadku nie liczy się ilość składników, a ich jakość! Pyszne, chrupiące ciasto w połączeniu z domowym sosem pomidorowym i mozzarellą stanowi tak naprawdę bazę każdej innej pizzy.

Przed zrobieniem tej pizzy koniecznie zaopatrz się w dobrej jakości mąkę do pizzy włoskiej – ja zwykle zamawiam przez internet (poniżej opisałam kilka swoich ulubionych firm). Przyznaję, że czasem udaje się ją kupić w większym Carrefourze czy Lidlu. Ważna jest także dobrej jakości mozzarella do starcia, a także pomidory do sosu. Często podczas tygodni włoskich w Lidlu czy Biedronce można kupić pomidory w puszce (np. marki Mutti czy Strianese San Marzano).

Historia pizzy margherita

Pizza Margherita wywodzi się z Neapolu. Została wymyślona w 1889 roku, kiedy królowa Włoch Margherita odwiedziła Neapol. Restaurator Raffaele Esposito chciał uczcić wizytę królowej i stworzył pizzę z trzema składnikami, które miały symbolizować flagę Włoch: czerwonym sosem pomidorowym, białym serem mozzarella i zielonym listkiem bazylii. Pizza Margherita nie tylko skradła serce samej królowej, ale również szybko zyskała popularność w Neapolu i wkrótce rozprzestrzeniła się na cały świat. Dziś jest to najpopularniejsza pizza na świecie i serwowana jest w restauracjach w każdym zakątku globu.

PS. Jeżeli testujesz nową restaurację z kuchnią Włoską, to warto właśnie zamówić margheritę, aby sprawdzić czy używane są dobrej jakości składniki. Jeżeli Ci posmakuje to jest duża szansa, że inne rodzaje również będą Ci smakować.

Przepis na: Pizza margherita

Składniki:

Rozczyn:

  • 10 g świeżych drożdży
  • 1/2 łyżeczki cukru
  • 50 ml letniej wody
  • 1 łyżka mąki pszennej (najlepiej typ 00)

Ciasto:

  • 360 g mąki pszennej (najlepiej typ 00)
  • 200 ml wody
  • 2-3 łyżki oliwy
  • 1 łyżeczka soli
  • opcjonalnie szczypta ziół prowansalskich

Sos do pizzy:

  • 400 g przecieru z pomidorów lub puszka pomidorów np. San Marzano
  • 1 większy ząbek czosnku
  • 1 łyżka oliwy
  • większa szczypta oregano
  • 1/2 łyżeczki cukru
  • 1/3 łyżeczki soli
  • opcjonalnie kilka listków świeżej bazylii

Dodatkowo:

  • 150 g mozzarelli
  • kilka listków świeżej bazylii
Wyślij emailem

Pizza margherita przepis krok po kroku:


Krok 1

rozczyn na ciasto do pizzy

Przepis na ciasto do pizzy

Domowa pizza margherita wychodzi świetnie na bazie mąki pszennej typ 00. Można ją bez problemu kupić w większych sklepach lub przez internet (jeżeli jednak jej nie masz, to możesz użyć innego typu np. 450). Ja najczęściej korzystam z poniższych firm:

  • Primo Gusto, Mąka do pizzy chrupiącej
  • ToTa, Mąka do pizzy włoskiej
  • Basia, Mąka na pizzę włoską
  • PZZ, Mąka pszenna na pizzę włoską

Ciasto na pizzę zaczynamy od przygotowania rozczynu drożdżowego.

W miseczce mieszamy ze sobą pokruszone świeże drożdże (10 g), cukier (1/2 łyżeczki), letnią wodę (50 ml) i mąkę (1 łyżka). Odstawiamy na 10 minut. 


Krok 2

wyrośnięty rozczyn na pizzę z drożdży świeżych

Po tym czasie rozczyn powinien zwiększyć swoją objętość. 


Krok 3

składniki na ciasto na pizzę

Do miski wsypujemy mąkę (360 g), a także dodajemy letnią wodę (200 ml). Czasami dodaję także szczyptę ziół prowansalskich. Wyrabiamy przez 5 minut i odstawiamy na 30 minut. 

Następnie dodajemy rozczyn oraz sól (1 łyżeczka) oraz oliwę (2-3 łyżki). 


Krok 4

wyrobione ciasto na pizzę margherita

Wyrabiamy elastyczne ciasto. Można to zrobić za pomocą robota planetarnego na niskich obrotach przez 7-10 minut lub zagnieść ręcznie. Przykrywamy je ściereczką i odstawiamy na minimum godzinę do wyrośnięcia. Można je zostawić na dłużej np. na 12 godzin, szczelnie zawinąć je w folię spożywczą, włożyć do lodówki i upiec przed samym przyjściem gości.


Krok 5

wyrośnięte ciasto na pizzę

Ciasto na pizzę powinno zwiększyć swoją objętość. 


Krok 6

sos pomidorowy do pizzy margherita

Sos do pizzy

Na rozgrzaną patelnię wlać oliwę (1-2 łyżki), a także dodać przeciśnięty przez praskę czosnek oraz przecier z pomidorów (nie koncentrat, mogą być też pomidory z puszki, o łącznej wadze około 400 g). Dodajemy większą szczyptę oregano, cukier (1/2 łyżeczki), sól (1/3 płaskiej łyżeczki), a także opcjonalnie posiekane listki świeżej bazylii. Zagotowujemy, zmniejszamy ogień i gotujemy przez 10-15 minut. Odstawiamy do lekkiego przestygnięcia. Po tym czasie można sos zblendować na gładko, ale nie jest to obowiązkowe (ja nie blenduję).


Krok 7

ciasto na pizzę margherita przed upieczeniem

Pizzę formujemy na dużej blaszce dołączonej do zestawu piekarnika (chyba, że macie specjalną foremkę do pieczenia pizzy).

Wyrabiamy dłońmi duży okrągły placek (lub rozwałkowujemy wałkiem) na papierze do pieczenia (można go delikatnie posmarować kilkoma kroplami oliwy i posypać mąką).


Krok 8

pizza z sosem pomidorowym

Nakładamy równomiernie sos pomidorowy.


Krok 9

domowa pizza z sosem pomidorowym i serem mozzarella

Posypujemy startą mozzarellę (ok. 150 g).

Pieczemy w temp. 230 stopni przez około 15 minut na dolnej półce piekarnika – aż ciasto będzie ładnie zarumienione od spodu.

Po upieczeniu można pizzę udekorować świeżymi listkami bazylii. Pizza margherita gotowa!


Pizza margherita przepis

Przepis na pizza margherita

Pizza margherita

Średnia ocena 4.7 / 5. Ilość głosów: 43

Oceń ten post jako pierwsza!

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Pizza margerita

Pizza Margherita to klasyczna włoska pizza, która jest powszechnie znana i uwielbiana na całym świecie. Jest to jedna z najprostszych i najbardziej tradycyjnych odmian pizzy, dzięki czemu możemy zachwycać się prawdziwą jakością składników. W dzisiejszych czasach wariantów pizzy jest nieskończenie wiele i ogromną część z nich uwielbiam, jednak lubię wracać do tej podstawy. Nie skupiam się wtedy na połączeniach smakowych danej pizzy, ale na samej jakości składników. Oto główne składniki i cechy charakterystyczne pizzy Margherita:

  • Ciasto – jest tradycyjnie przygotowywana na cienkim, chrupiącym cieście, które jest lekko wypiekane w piecu lub na kamieniu do pizzy. Ciasto jest elastyczne i chrupiące na zewnątrz, ale miękkie w środku.
  • Sos pomidorowy – Na cieście rozprowadza się sos pomidorowy, który może być przygotowany z pomidorów San Marzano, które są uważane za jedne z najlepszych do pizzy.
  • Ser mozzarella – Pizza Margherita jest obficie posypana świeżym serem mozzarella. Mozzarella topi się podczas pieczenia, tworząc smaczną i kremową warstwę sera na pizzy.
  • Liście bazylii – Jednym z charakterystycznych elementów tej pizzy są świeże liście bazylii, które są rozmieszczane na wierzchu, po upieczeniu.
  • Oliwa z oliwek – To już wprawdzie dodatek ale bardzo istotny moim zdaniem. Pizzę zazwyczaj skrapiamy oliwą z oliwek przed podaniem, co dodaje jej aromatu i smaku.

RozwińZwiń