Pierniczki piekę raz do roku, w święta, i jest to zdecydowanie najbardziej obowiązkowy świąteczny wypiek, jaki tylko może być! Reszta ciast jest u mnie co roku zmienna, raz piekę makowca, raz wszelkiej maści serniki, lecz z pierniczków nie mogłabym zrezygnować. Można przygotować z tego ciasta piernikowego pierniczki bez jakiejkolwiek dekoracji, można je polukrować lub porządnie nadziać twardą marmoladą o smaku różanym jak ja. Dodatkowo polałam ich wierzch polewą czekoladową (tutaj możecie użyć czekolady gorzkiej lub mlecznej, w zależności od tego, czy chcecie bardziej słodkie czy troszkę mniej słodkie pierniczki).
Większość pierniczków wymaga leżakowania lub po upieczeniu potrzebują czasu, aby zmięknąć. Te nadziewane pierniczki są gotowe do zjedzenia zaraz po upieczeniu.
Nadziewane pierniczki są bardzo aromatyczne i pięknie pachną przyprawą do piernika Galeo, która jest mieszanką o charakterystycznym, słodko-korzennym smaku i aromacie. Marka Galeo oferuje szeroki wachlarz produktów – klasyczne zioła i przyprawy jednorodne, inspirujące mieszanki przyprawowe oraz ciekawe dodatki spożywcze. Dzięki tak zróżnicowanej ich ofercie możesz używać je praktycznie do wszystkich dań i będą fajnym dodatkiem do świątecznych przepisów.
Koniecznie wypróbujcie moje pierniczki i dajcie znać jak Wam smakowały 🙂
Przepis na: Nadziewane pierniczki polane czekoladą
Składniki:
Ciasto:
- 2 szklanki mąki pszennej (ok. 340g)
- 1 jajko
- 1 łyżka masła
- 1/2 szklanki cukru pudru
- 1/2 szklanki miodu
- 1 płaska łyżka proszku do pieczenia Galeo
- 1 płaska łyżka przyprawy do piernika Galeo
- 4 łyżki wody
- 1 łyżka kakao
Dodatkowo:
- twarda marmolada np. o smaku różanym
- polewa czekoladowa: 50 ml śmietanki kremówki, 100 g gorzkiej lub mlecznej czekolady
Zobacz również:
Nadziewane pierniczki polane czekoladą - przepis krok po kroku
Wykonanie:
Do miski dodajemy po kolei wszystkie składniki: mąkę, jajko, cukier, miód, masło, przyprawę do piernika Galeo, proszek do pieczenia Galeo, kakao i wodę. Zagniatamy elastyczne ciasto, będzie jednak troszkę lepkie (konsystencja ciasta zależy w dużej mierze od miodu, im bardziej płynny, tym troszkę mniej wody wchodzi w ciasto, a trzeba dosypać np. łyżkę mąki).
Ciasto należy podzielić na dwie części. Każdą rozwałkowujemy, na jeden blat ciasta nakładamy w równych odstępach łyżeczkę marmolady. Przykrywamy drugim rozwałkowanym blatem ciasta i porządnie dociskamy, aby dobrze się zlepiło. Wycinamy foremką gwiazdki, a następnie układamy nasze gwiazdki na blaszce do pieczenia. Piec w nagrzanym do 180°C piekarniku przez 15–20 minut. W tym czasie przygotowujemy polewę czekoladową: śmietankę rozpuszczamy z połamaną czekoladą. Upieczone i przestygnięte pierniczki polewamy rozpuszczoną czekoladą. Wkładamy do lodówki na minim 1 godzinę, aby czekolada zastygła na pierniczkach. Smacznego!
Komentarze
Czy te pierniczki upieczone teraz mogą poleżeć do świąt?
Te pierniczki są gotowe do zjedzenia zaraz po upieczeniu. Z racji tego, że są nadziewane marmoladą to przez 2 tygodnie marmolada mogłaby skisnąć w środku 🙂 Jeżeli chcesz zrobić jakieś pierniczki już teraz to musisz poszukać tych, które nie mają nadzienia i np. co na początku po upieczeniu są twarde, a dopiero po kilku dniach miękną 🙂
jutro robię! <3
To życzę pysznych wypieków! Daj znać jak wyszły 😉