Szczerze mówiąc to uwielbiam zupy z kalafiorem w roli głównej. Bardzo lubię to warzywo i moim zdaniem pasuje do naprawdę wielu dań. W dzisiejszym wpisie chciałabym Was bardzo zachęcić do przygotowania jednej z moich ulubionych zup… Krem z kalafiora wychodzi aksamitny, wyrazisty w smaku, a jego przygotowanie jest banalnie proste i szybkie. Uwielbiam ten smak!
Krem z kalafiora najlepiej smakuje na ciepło wraz z domowymi grzankami lub groszkiem ptysiowym. Jeśli chcesz, możesz go oczywiście podać bez jakichkolwiek dodatków. Już sam w sobie smakuje genialnie!
Przepis na: Krem z kalafiora
Składniki:
- 1 duży kalafior – ok. 700 g
- 4-5 ziemniaków – ok. 400 g
- 1 płaska łyżeczka soli
- 1 litr wody
- 500 ml bulionu warzywnego
- 2 łyżki świeżego lubczyku
- 2 pietruszki (korzeń)
- 1/2 selera
- 3 ząbki czosnku
- 150 ml śmietanki kremówki 30 %
- 1 łyżka masła np. klarowanego
- szczypta gałki muszkatołowej
- 1/2 pęczka natki pietruszki
Dodatkowo:
- kilka kromek chleba pszennego lub tostowego
- 2-3 łyżki oliwy lub masła
Zobacz również:
Jak zrobić krem z kalafiora?
Wykonanie:
Z kalafiora wycinamy jego różyczki, zaś wystający głąb odcinamy i wyrzucamy.
Do średniej wielkości garnka wlewamy wodę (ok. 1 litra) i dodajemy obrane oraz pokrojone w większe kawałki warzywa: połówkę selera (jeśli jest dosyć mały to możesz dodać całego), dwie pietruszki (korzeń i natkę, w przypadku natki, to później ją wyciągamy z zupy przed blendowaniem, więc dodajemy ją do wody bez jakiekolwiek siekania), a także ziemniaki (ok. 4-5 sztuk), przeciśnięty przez praskę czosnek (3 ząbki), świeży lubczyk (nie musimy go siekać) i kalafiora. Wsypujemy łyżeczkę soli i gotujemy całość przez ok. 20 minut na średnim ogniu. Po tym czasie wlewamy 500 ml bulionu i ponownie gotujemy przez 20 minut na średniej mocy palnika (najlepiej pod przykrywką). Wlewamy śmietankę kremówkę, mieszamy i zdejmujemy z ognia. Wyciągamy z zupy natkę pietruszki i lubczyk.
Blendujemy zupę do aksamitnej konsystencji. Po tym czasie dodajemy płaską łyżkę masła np. klarowanego i ponownie blendujemy. Doprawiamy do smaku solą i pieprzem, a także np. gałką muszkatałową. Jeśli zupa wyjdzie bardzo gęsta, wtedy najlepiej dodać odrobinę więcej śmietanki i lekko podgotować.
Opcjonalnie przygotowujemy grzanki.
Chleb kroimy najpierw w kromki, a następnie w małą kostkę. Na patelnię nakładamy masło lub oliwę, dodajemy opcjonalnie przeciśnięty przez praskę czosnek, nakładamy pokrojony chleb i podsmażamy z obu stron, aż się zarumienią z obu stron i staną się chrupiące.
Gorący krem z kalafiora podajemy z grzankami, grzankami i natką pietruszki czy kolendry.
Smacznego!
Komentarze