Wrocław – co warto zobaczyć?!

0/5 (0 ocen)
Wrocław - co warto zobaczyć

Wybieracie się może do Wrocławia na weekend i nie wiecie co warto w nim zobaczyć? Jeżeli tak to przygotowałam pomocny artykuł dotyczący najładniejszych i najsłynniejszych miejsc w tym pięknym mieście 🙂 Zapraszam do lektury!

 • Stare miasto

Starówka we Wrocławiu jest wizytową częścią miasta. Odbywają się tam najważniejsze uroczystości, a także posiada szerokie zaplecze gastronomiczne. Stare Miasto powstało w XIII wieku, po podpisaniu aktu lokacyjnego. Centralnym punktem Wrocławskiej Starówki jest popularny Rynek Główny. W tej części Starego Miasta znajduje się mnóstwo urokliwych barokowych kamienic, które precyzyjnie odremontowano po wojnie. Każda kamienica jest pomalowana na inny kolor – można powiedzieć, że to wizytówka Wrocławia.

Rynek jest najbardziej obleganą turystycznie częścią Wrocławia. O której godzinie byś się tam nie zjawił/a to zawsze jest tam ogrom ludzi robiących zdjęcia. Koniecznie zobaczcie rynek wieczorem lub całkiem nocą – jest tak pięknie oświetlony i klimatyczny. Szczególnie polecam na romantyczne spacery.

Wrocław - co warto zobaczyć

Wrocław - co warto zobaczyć

Wrocław - co warto zobaczyć

Wrocław - po prostu pycha

Wrocław - pomnik niedźwiadka

Wrocław - co warto zobaczyć

Wrocław - rynek w nocy

Wrocław - rynek w nocy

Wrocław - rynek w nocy

 • Zatoka gondoli

Zatoka Gondoli powstała już pod koniec XIX wieku. Jest pozostałością dawnego koryta ujściowego Oławy Miejskiej do Odry, które przeniesiono w pobliże Mostu Grunwaldzkiego. W tym miejscu zbudowano przystań, umocniono nadbrzeża, a samą zatokę przystosowano, aby mogły z niej korzystać łodzie spacerowe.

Fajnym pomysłem na urozmaicenie dnia jest wypożyczenie kajaczka czy rowerku wodnego, motorówki. Koszt wypożyczenia kajaka dwuosobowego na godzinę wynosił 15 zł.

W zatoce gondoli znajduje się Barka Cafe, która jest świetnym punktem na dobry chillout. Wieczorkiem jest tam fajny klimacik, gdzie napijecie się regionalnego piwka 🙂

Wrocław - zatoka gondoli - barka cafe

Wrocław - zatoka gondoli - kajaki

 • Ostrów Tumski

Najstarszą częścią Wrocławia jest Ostrów Tumski. Jest to pełna zabytków wyspa na Odrze, którą koniecznie należy zobaczyć podczas wycieczki do Wrocławia. Tak właściwie Ostrów Tumski to zalążek miasta – dawny gród, w którym możemy zobaczyć wspaniałe zabytki, w tym kościoły i katedrę.

Najstarszą budowlą na Ostrowie jest kameralny kościół pw. Św. Idziego, pochodzi z początków XIII wieku. Katedra pw. Jana Chrzciciela zostało wybudowana  w stylu gotyckim w miejscu, gdzie wcześniej stały mniejsze świątynie. Była kilkukrotnie przebudowywana i rozbudowywana. W czasie II wojny podczas oblężenia Festung Breslau została niemal doszczętnie zniszczona. Skrupulatnie odbudowana pełni rolę „matki kościołów” Dolnego Śląska.

Na Ostrowie Tumskim znajduje się wiele interesujących budowli, m.in. XIII-wieczna Kolegiata Świętego Krzyża i kościół św. Bartłomieja, pomnik św. Jana Nepomucena, Pałac Arcybiskupi, brama kluskowa.

Popularnym miejscem spotkań i atrakcją turystyczną jest Most Tumski między Wyspą Piaskową a Ostrowem. Od kilkunastu lat zakochani wieszają na nim kłódki, symbolizujące trwałość i nieskończoność ich miłości. Kraków również posiada taki most – kładkę Bernatka. Koniecznie zobaczcie jeżeli nie widzieliście go jeszcze.

Wrocław - ostrów tumski

Wrocław - most tumski

Wrocław - most tumski

Porównajcie zdjęcie z 1945 roku i 2017 roku.

Wrocław - ostrów tumski

Wrocław - ostrów tumski

 • Hala Stulecia

Hala Stulecia to unikatowe miejsce na mapie Polski, gdzie historia w pełni współgra ze współczesnością. Uznano ją za jedno z największych dzieł architektury XX wieku. W założeniu projektanta miała służyć mieszkańcom Wrocławia i gościom odwiedzającym stolicę Dolnego Śląska i tak jest do dziś. Wielofunkcyjna przestrzeń, nieszablonowa konstrukcja, klimatyczna i przestrzenna lokalizacja, to tylko kilka z jej atutów. Kompleks Hali Stulecia jest obecnie jednym z najbardziej pożądanych miejsc dla organizatorów największych wystaw, konferencji, wydarzeń kulturalnych, sportowych, kongresowych z Polski i zagranicy. Wpisanie jej w 2006 r. na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO podkreśliło rangę tego obiektu.

Przed Halą znajduje się fontanna multimedialna, która działa w sezonie wiosenno-jesiennym. Wtedy pokazy organizowane są codziennie, o pełnych godzinach, prezentowany jest program muzyczny, po zmroku w towarzystwie kolorowych świateł. Z okazji wielkiego sportowego święta w harmonogramie Wrocławskiej Fontanny Multimedialnej pojawiły się dodatkowe pokazy specjalne.

Sierpień 2017:

 • 4 sierpnia: Krasnale 22.00
 • 5 sierpnia: Dzień Dobry Marylin 22.00
 • 6 sierpnia: Katedra Demokracji 22.00
 • 11 sierpnia: Krasnale 22.00
 • 12 sierpnia: Piękna i Bestia 22.00
 • 13 sierpnia: Marzenia 22.00
 • 18 sierpnia: Krasnale 21.30
 • 19 sierpnia: Mikro & Makro Kosmos 21.30
 • 20 sierpnia: Katedra Demokracji 21.30
 •  25 sierpnia: Krasnale 21.30
 •  26 sierpnia: Piękna i Bestia 21.30
 •  27 sierpnia: Cztery Żywioły 21.30.

Wstęp na pokazy jest darmowy, jednak można za 5 zł kupić wejściówkę na taras Hali Stulecia. Przyszliśmy ok. 20 minut przed pokazem specjalnym, lecz niestety jest ograniczona ilość wejściówek i się nie załapaliśmy. Jeżeli tylko będziecie mieli okazję to koniecznie zobaczcie pokaz, bo zrobił na mnie wielkie wrażenie! To świetne widowisko potrafi zgromadzić naprawdę imponującą ilość turystów.

Wrocław - hala stulecia

Wrocław - hala stulecia

Wrocław - hala stulecia

Wrocław - fontanny multimedialne

Wrocław - hala stulecia - restauracja

Wrocław - fontanny multimedialne

Wrocław - fontanny multimedialne

 • Ogród Japoński

Ogród Japoński stał się wrocławską namiastką kultury Kraju Kwitnącej Wiśni. Ogród powstał w latach 1902-1912 na Wystawę Światową oraganizowaną rok później. Przygotował i urządził go Fritz von Hochberg, znany japonista. Jest to idealne miejsce na chwilę wakacyjnego relaksu. Świetnie się tu będą czuli również amatorzy fotografii.
Ogród jest czynny codziennie od 1 kwietnia do 31 października w godzinach od 9.00-19.00. Bilet normalny kosztuje 4 zł, a ulgowy 2 zł.

Wrocław - ogród Japoński

Wrocław - ogród Japoński

Wrocław - ogród Japoński

Wrocław - ogród Japoński

Wrocław - ogród Japoński

Wrocław - ogród Japoński

 • ZOO

Ogród Zoologiczny we Wrocławiu (Zoo Wrocław) – został otwarty 10 lipca 1865. Jest najstarszym na obecnych ziemiach polskich ogrodem zoologicznym w Polsce. Powierzchnia ogrodu to 33 hektary.

Pod koniec 2015 wrocławskie Zoo prezentowało ponad 10 500 zwierząt (nie wliczając bezkręgowców) z 1132 gatunków. Jest piątym najchętniej odwiedzanym ogrodem zoologicznym w Europie.

GDZIE I JAK KUPIĆ BILET?

 • W kasach płatność gotówką, kartą płatniczą, kredytową oraz blikiem
 • W kasach przy Bramie Głównej przy ulicy Zygmunta Wróblewskiego
 • W kasie przy Bramie Japońskiej – od strony Odry.  Jesienią czynna tylko w wybrane dni. Zimą nieczynna.

W weekendy przy głównym wejściu są kolejki do kas biletowych na kilkaset metrów, więc polecam przejść się ok. 1 km od wejścia głównego do kasy sezonowej, gdzie praktycznie nie ma kolejek.

OFERTA PODSTAWOWA:

 • BILET NORMALNY jednorazowy – 45 zł/os
 • BILET ULGOWY jednorazowy – 35 zł/os
 • BILET STUDENCKI jednorazowy – 40 zł/os
 • BILET RODZINNY  jednorazowy (2 osoby dorosłe + od 1 do maks. 3 dzieci) – 150 zł

Ceny obejmują ZOO oraz Afrykarium.

Wrocław - zoo

Wrocław - zoo

Wrocław - zooKasa sezonowa

Wrocław - zoo

Wrocław - zoo

Wrocław - zoo afrykarium

Wrocław - zoo afrykarium

Wrocław - zoo afrykarium

Wrocław - zoo afrykarium

 • Hala Targowa

Hala Targowa to setki stoisk, kolorów i świeżych produktów. Na terenie Hali Targowej znajdują się stoiska z branży spożywczej, przemysłowej oraz  usługowej. Klienci mogą zaopatrzyć się tu w artykuły spożywcze, takie jak: mięso i wędliny, świeże ryby, nabiał, wszelkiego rodzaju pieczywo oraz wypieki cukiernicze. Oprócz tego na terenie obiektu usytuowane są mini lokale gastronomiczne, w których można zjeść ciepły posiłek i napić się kawy czy herbaty.

Zabytkowa Hala Targowa przy ul. Piaskowej od ponad stu lat zachwyca swoją magią.

Wrocław - hala targowa

Wrocław - hala targowa

 • Polinka

Kolej gondolowa „Polinka” we Wrocławiu – całoroczna kolej gondolowa we Wrocławiu, kursująca nad Odrą pomiędzy głównym kampusem Politechniki Wrocławskiej na Wybrzeżu Stanisława Wyspiańskiego, a Geocentrum przy ul. Na Grobli.

Wrocław - kolejka górska polinka

Wrocław - kolejka górska polinka

 • Dawne więzienie miejskie

Przy skrzyżowaniu ulic Nożowniczej i Więziennej, w otoczeniu budynków z różnych okresów historycznych z przewagą zabudowy powojennej, odnaleźć można średniowieczną perełkę – zwarty zespół gotyckich budowli więziennych.

Więzienna Pub znajduje się w zabytkowym ceglanym budynku, który od XIV służył Wrocławianom jako Miejskie Więzienie. Obecnie dawna “sala przesłuchań” – bo tam konkretnie znajduje się pub, który spełnia mieszkańcom oraz turystom nieco inną funkcję niż dawniej.

Wrocław - Dawne więzienie miejskie

Wrocław - Dawne więzienie miejskie - krasnal

Wrocław - Dawne więzienie miejskie

 • Sky Tower

To nowoczesny budynek stanowiący obecnie jeden z symboli Wrocławia. Posiada 50 pięter oraz 212 metrów wysokości. Znajduje się w niej galeria handlowa, apartamenty, a na samej górze możecie się zachwycić pięknymi widokami, panoramą całego Wrocławia.

Wjazd na Punkt Widokowy odbywa się szybkobieżną windą – wejście od ul. Gwiaździstej, oznaczone jako Punkt Widokowy. Bilety do nabycia w Punkcie Sprzedaży Biletów na poziomie +1 na terenie Galerii Handlowej.

Cena biletu normalnego to 12 zł. Jeżeli wybieracie się do Sky Tower w jakiś weekend to może być problem z biletami, więc zarezerwuj je szybciej żebyś nie odbił/a się od kasy biletowej jak my.

Wrocław - sky tower

 • Pomnik Anonimowego Przechodnia

Wrocławski pomnik składający się z czternastu odlanych z brązu postaci ludzkich naturalnej wielkości, stojących po obu stronach ulicy Świdnickiej w miejscu, w którym krzyżuje się ona z ulicą Piłsudskiego.

Został odsłonięty w nocy z 12 na 13 grudnia 2005.

Wrocław - pomnik anonimowego przechodnia

 

 

 

 

Średnia ocena 0 / 5. Ilość głosów: 0

Oceń ten post jako pierwsza!

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Kaja Wolinska
Kaja Wolinska
4 lat temu

Naprawdę fajnie i przede wszystkim sumiennie opisujesz wszystkie te miejsca, aż chce się odwiedzić Wrocław.

Celiak w podróży
Celiak w podróży
6 lat temu

W kawiarni w hali targowej “Cafe Targowa” (bodajże) dają najlepszą kawę w mieście 🙂

Celiak w podróży
Celiak w podróży
6 lat temu

W kawiarni w hali targowej “Cafe Targowa” (bodajże) dają najlepszą kawę w mieście 🙂