Sernik z krówką i orzeszkami – jeden z najlepszych serników jakie zrobiłam w swoim życiu (skromnie mówiąc)! Jest delikatny, puszysty mimo tego, że nie ubijam osobno piany z białek, aby go przesadnie nie napowietrzać. Po upieczeniu studzimy go przy lekko uchylonych drzwiczkach piekarnika, a gdy będzie całkiem zimny to dekorujemy go masą krówkową (ja użyłam gotowej z puszki) oraz udekorowałam go orzeszkami ziemnymi.
Sernik krówkowy
Mój przepis na sernik sprawdzi się świetnie jako wypiek na każdą okazję jak np. urodziny, imieniny czy Święta. Przygotowuję go bardzo często i muszę przyznać, ze wychodzi za każdym razem genialnie.
Przepis na: Sernik z krówką i orzeszkami – palce lizać!
Składniki:
Ciasto:
- 180 g mąki
- 100 g zimnego masła
- 2 żółtka
- 40 g cukru pudru
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
Masa serowa:
- 1 kg twarogu z wiaderka
- 3/4 szklanki cukru
- 32 g cukru waniliowego
- 60 g rozpuszczonego masła
- 1 budyń waniliowy
- 6 jajek
- 2 białka
Dodatkowo:
- 1/2 puszki masy krówkowej
- garść posiekanych orzeszków ziemnych
Zobacz również:
Sernik z krówką i orzeszkami – palce lizać! - przepis krok po kroku
Wykonanie:
Do miski dodajemy mąkę, zimne masło, cukier puder, żółtka i proszek do pieczenia. Ze wszystkich składników formujemy gładkie ciasto. Zawijamy je w folię spożywczą i wkładamy do lodówki na 30 minut lub zamrażalnika na 10 minut.
Następnie ciasto przekładamy do tortownicy wyłożonej papierem do pieczenia (u mnie o średnicy 24 cm) i pieczemy w piekarniku przez 15 minut w temp. 180 stopni.
W tym czasie przygotowujemy masę serową. Twaróg miksujemy z cukrem i cukrem waniliowym. Następnie dodajemy rozpuszczone i przestudzone masło. Stopniowo dodajemy po jednym jajku (miksując po około 20 sekund po dodaniu każdego jajka). Dodajemy także 2 białka, które zostały z kruchego ciasta, a także wsypujemy sypki budyń.
Masę serową wylewamy na podpieczony spód. Pieczemy w kąpieli wodnej przez 80-85 minut w temp. 160 stopni. Około 10 minut przed końcem pieczenia obniżamy temperaturę pieczenia do 120 stopni. Studzimy przy lekko uchylonych drzwiczkach piekarnika.
Komentarze
Pyszności 😋
Świetnie wyszedł serniczek 🙂
Czy można zamiast masy krokowej po upieczeniu sernika dać owoce i galeretke i wstawić na noc do lodówki?
Robiłam już sernik z kroweka wyszedł wyśmienity ale mąż wolałby z owocami z galeretka ale żeby sernik został z spodem 🤣 ps. Dodam zdjęcie ostatnio zrobionego
Szczerze to nie smakują mi pieczone serniki z wylaną galaretką na wierzchu, prędzej pronowałabym zrobić zwykły sernik na zimno 🙂 Ale jak Pani woli to można próbować
Super przepis, sernik prosty jak stół
Wow! Wyszedł idealnie!! :)) Jak smakował?
Idealnie, przepysznie, polecam wszystkim
Dziękuję 🙂
A na formę 20 cm z jakich proporcji zrobić?
Jak to okrągła foremka, to proporcje trzeba przemnożyć x 0.7 🙂
Sernik jest rewelacyjny. Zawsze robi furorę zarówno w domu jak i w pracy. Polecam !
No to super 🙂 Bardzo mi miło <3 dzięki wielkie za zdjęcie!!!!!
Czy białka podane w składzie należy ubić i dodać do sera ? Niestety nie ma informacji co z nimi zrobić
Te 2 białka, które zostały z ciasta kruchego miksujemy wraz z 6 jajkami, nie ma potrzeby ich ubijania. Jakby było inaczej to bym o tym napisała w przepisie 🙂 Życzę udanych wypiekow.
ten sernik nie opada po upieczeniu?
zawsze mam z tym problem.. pęka i opada a ten wygląda na równy
Sernik zawsze nam delikatnie opadnie, ale jest kilka zasad, których się trzeba trzymać, aby nie opadł za bardzo i nie pękał 🙂
1. Wszystkie produkty muszą być w temp. pokojowej.
2. Użyć dobrego sera – ja polecam osobiście wieluń lub piątnica.
3. Jeżeli jest możliwość to nie piec w termoobiegu, ponieważ to wysusza sernik co powoduje, że pęka podczas pieczenia. Najlepiej piec góra-dół.
4. Piec w kąpieli wodnej – jeżeli nasz sernik pieczemy na blaszce na środkowej półce w piekarniku, to na najniższej półce wsadzamy blaszkę i zalewamy wodą. Jeżeli nie mamy drugiej blaszki to możemy wstawić naczynie żaroodporne z wodą. Woda podczas pieczenia zacznie parować, co nawilży sernik i zmniejszy ryzyko pęknięcia.
5. Po upieczeniu wyłączamy piekarnik, jednak zostawiamy jeszcze na kilkanaście / kilkadziesiąt minut, żeby temperatura powoli opadła. Jeżeli sernik jest już bardzo upieczony to ewentualnie możemy delikatnie otworzyć klapę od piekarnika. Jeżeli wyjmiemy od razu to sernik narażony zostanie na gwałtowną zmianę temperatury i może nam opaść.
6. Jeżeli wszystkie wyżej wymienione wskazówki zostały spełnione i mimo to po kilku próbach sernik nam dalej pęka lub opada, to niestety przyczyną może być piekarnik, który może wymagać już wymiany.
Mam nadzieję, że pomogłam! 🙂
orzeszki są solone?
U mnie nie były, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby użyć solonych 🙂 Tutaj już wedle uznania.
spróbuję kąpieli wodnej i funkcji Góra-dół..
moje serniki mimo że są smaczne to niestety po upieczeniu opadają nawet 1/3 wysokości
Polecam spróbować, powinno pomóc 🙂
Tak budyń wsypujemy do masy, a jajka dajemy całe od razu 🙂
Można wedle uznania 🙂
Sama najbliżej mieszkania mam Żabkę, więc też się nie raz się od niej odbiłam 🙂 Cieszę się, że jednak udało się zrobić krówkę i ciacho smakowało! 🙂
Chyba można lekko posolić tę krówkę ? 😛
Czy budynie wsypujemy poprostu proszek do masy ? i jajka też od razu całe ?
Wczoraj upiekłam 🙂 Co prawda masę krówkową musiałam sama zrobić, bo w Żabce nie mieli 😀 Sernik jest rewelacyjny!!!! Dodaje do ulubionych 🙂
Ciacho super pyszny !!!
Własnie robie go drugi raz tylko tym razem dałam budyn o smaku krowki wkoncu to sernik krowka 😀 ciekawe czy bedzie tak smaczny jak z budyniem waniliowym 🙂 ?
Wygląda wspaniale, aż ślinka cieknie:)
Uwielbiam serniki! Twój wygląda przepysznie :))