Opis przepisu
Piernik z powidłami to klasyk wśród ciast na Boże Narodzenie. W takiej udekorowanej wersji renifera Rudolfa będzie się świetnie prezentować na Twoim świątecznym stole.
Piernik
Tym razem przygotowałam dla Was przepis na bardzo prosty piernik, do którego nie jest potrzebny nawet mikser! Wystarczy wymieszać składniki za pomocą trzepaczki i gotowe. Nawet osoba, która sporadycznie piecze ciasta to sobie z nim bez problemu poradzi i będzie zachwycona z efektu końcowego.
Do przygotowania tego pysznego i mięciutkiego piernika użyłam powideł śliwkowych Stovit. Są one bardzo smaczne oraz wyraziste. Dzięki nim piernik ma świetny, aromatyczny posmak śliwkowy, a unoszący się zapach przypraw korzennych sprawia, że ciężko się oprzeć dokładce.
Piernik na Boże Narodzenie
O tradycji powideł śliwkowych można mówić w nieskończoność. Każdy region Polski jest bogaty w swoją wyjątkową recepturą, której strzeże i którą pielęgnuje już od XIX wieku! A ta powszechna, dostępna dla wszystkich dostępna jest w kubku powideł Stovit. Produkt rzeczywiście odtwarza smak znany każdemu z domu rodzinnego. Wyróżnia je zwłaszcza to, że trafiają się kawałki śliwek, co daje super efekt szczególnie w wypiekach.
Warto po nie sięgnąć zwłaszcza w tak zabieganym okresie, jakim są Święta Bożego Narodzenia. Poza sezonem śliwkowym z powodzeniem warto sięgnąć po kubek powideł Stovit. Do piernika pasują jak ulał!
Koniecznie musicie wypróbować mój piernik z powidłami śliwkowymi!
Przepis na: Piernik z powidłami (Renifery)
Składniki:
Piernik:
- 140 g masła
- 3 płaskie łyżki kakao
- 170 g cukru białego
- 4 łyżki miodu
- 3 płaskie łyżeczki przyprawy do piernika
- 200 ml mleka
- 3 łyżki powideł śliwkowych Stovit
- 2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia
- 4 jajka
- 300 g mąki pszennej
Polewa czekoladowa:
- 130 g masła
- 60 g kakao
- 130 g cukru pudru
- 5-6 łyżek mleka
Dodatkowo:
- czerwone MMSy
- białe draże lub specjalne oczka
- precelki
- patyczki do lodów lub szaszłyków
Zobacz również:
Piernik z powidłami przepis krok po kroku:
Krok 1
Piernik z powidłami najlepiej smakuje zaraz po jego upieczenia lub na drugi dzień. Jest wtedy mięciutki i lekko wilgotny. To taki piernik last minute, który zrobisz raz, dwa i podasz na świąteczny stół.
W rondelku rozpuszczamy masło (140 g) na malutkim ogniu. Gdy się rozpuści to wsypujemy cukier (170 g), mieszamy i dodajemy kakao (3 płaskie łyżki), przyprawę do piernika (3 płaskie łyżeczki) oraz miód (4 łyżki). Całość ponownie mieszamy i gotujemy na minimalnym ogniu przez chwilkę (nie doprowadzamy do zagotowania). Zdejmujemy z palnika i odstawiamy na dosłownie kilka minut do przestygnięcia.
Krok 2
Krok 3
Krok 4
Krok 5
Krok 6
Krok 7
Tortownicę (u mnie o średnicy 24 cm) wykładamy papierem do pieczenia – u mnie spód i boki.
Krok 8
Ciasto przelewamy do tortownicy i pieczemy w temp. 165-170 stopni przez około 45 minut do tzw. suchego patyczka (u mnie góra-dół, bez termoobiegu).
Krok 9
Gdy ciasto będzie już upieczone i odstawisz je do przestygnięcia, wtedy przygotowujemy polewę czekoladową.
W rondelku roztapiamy masło (130 g) na malutkim ogniu. Dodajemy kakao (60 g), cukier puder (130 g) i mleko lub śmietankę kremówkę (5-6 łyżek). Mieszamy i zdejmujemy z ognia. Powinna powstać jednolita, dość gęsta polewa czekoladowa.
Krok 10
Krok 11
Oblewamy każdy trójkąt ciasta polewą czekoladową (z wierzchu i boków). Wbijamy na środek szerszy patyczek do szaszłyków. Dekorujemy z wierzchu precelkami (rogi), oczy robimy z białych draży (lub używamy specjalnych oczek, ja kupiłam w hipermarkecie), a nos – czerwone MMSy.
Piernik z powidłami będzie gotowy do spożycia jak tylko trochę zastygnie na nim polewa czekoladowa. Smacznego!
*Wpis powstał w ramach współpracy z marką Stovit.
Komentarze
Chciałem zrobić to ciasto ale nigdzie nie mogę znaleźć powideł renifer. Czy mogę użyć innych?
Żartowniś 🙂 Tak można użyć innych 🙂