Biszkopt orzechowy

4.3/5 (18 ocen)
Ten biszkopt orzechowy wychodzi idealnie puszysty, wysoki i z wyczuwalną nutą orzechów. Dodatkowo do jego przygotowania nie trzeba używać proszku do pieczenia ani sody. Stanowi doskonałą bazę do tortów czy ciast, a jego przygotowanie jest prostsze, niż mogłoby się wydawać!

Ilość porcji

1

Poziom trudności

Łatwy

Czas przygotowania

15 min + 45 min pieczenia

Biszkopt orzechowy

Opis przepisu

Biszkopt orzechowy to bardzo smaczna baza wielu ciast czy tortów. Przepis jest uniwersalny i bardzo prosty do wykonania.

Ten domowy biszkopt z dodatkiem zmielonych orzechów wychodzi puszysty oraz mięciutki. Co więcej świetnie się kroi za pomocą zwykłego noża, jednak ja bardzo polecam zaopatrzeć się w specjalny nóż strunowy z ząbkami (kosztuje kilka złotych, najlepiej zamówić przez internet), który idealnie równiutko kroi blaty.

Przepis na: Biszkopt orzechowy

Porady na start

W tym przepisie użyłam foremki o średnicy 26 cm i podanych proporcji wyszedł mi biszkopt o wysokości ok. 7 cm. Jeżeli masz inną foremkę, to skorzystaj z przelicznika foremek.

Przygotowując biszkopty nie używam nigdy proszku do pieczenia, bo one pięknie rosną na prawidłowo ubitych jajkach. Jeśli bardzo chcesz to dodaj maksymalnie pół łyżeczki.

Jajka na biszkopt muszą być w temp. pokojowej, więc wyjmij je min. 2 godziny wcześniej z lodówki.

Składniki:

  • 6 jajek
  • szczypta soli
  • 200 g cukru białego lub drobnego do wypieków
  • 150 g mąki pszennej tortowej
  • 120 g orzechów np. włoskich lub pekan
Wyślij emailem

Jak zrobić biszkopt orzechowy?


Krok 1

zmielone orzechy

Biszkopt orzechowy przygotowałam z dodatkiem zmielonych orzechów (u mnie włoskie i pekan w proporcji 1:1). Jednak mogą to być same włoskie, pekan czy nawet nerkowca. Wsypujemy do blendera i mielimy bardzo drobno takim pulsacyjnym ruchem blendera ręcznego – tylko nie za długo, bo ma być to drobna, sypka konsystencja, a nie masło orzechowe.


Krok 2

oddzielone żółtka od białek

Składniki na biszkopt orzechowy powinny być w temp. pokojowej! Jajka wyjmij minimum dwie godziny wcześniej z lodówki.

Starannie oddzielamy białka od żółtek, upewniając się, że nie ma żadnych resztek żółtka w białkach.


Krok 3

dodanie żółtek do ubitych białek

Białka przekładamy do suchej, czystej miski, dodajemy szczyptę soli i ubijamy mikserem na wysokich obrotach przez około 2 minuty.

Następnie, stopniowo, po jednej łyżce, dodajemy cukier (łącznie 200 g – najlepiej drobny do wypieków, ale sprawdzi się też zwykły biały). Odstęp między dodawanymi łyżkami powinien wynosić ok. 1o sekund, aby cukier zdążył się wymieszać z białkami. Po kilku minutach miksowania białka powinny znacznie zwiększyć swoją objętość i stać się idealnie sztywne. Można to sprawdzić, odwracając miskę do góry dnem – jeśli masa nie zmieni konsystencji i pozostanie na miejscu, jest gotowa.

Do ubitych białek dodajemy żółtka.


Krok 4

składniki na biszkopt orzechowy

Miksujemy na małych obrotach miksera jedynie do połączenia się składników.

Wsypujemy partiami przesianą mąkę pszenną tortową (150 g) np. typ. 450 – ja wsypywałam mąkę w trzech turach, za każdym razem delikatnie mieszałam z jajkami za pomocą trzepaczki.


Krok 5

mieszanie masy na biszkopt z orzechami za pomocą trzepaczki

Dodajemy także zmielone orzechy i również lekko mieszamy za pomocą trzepaczki. 


Krok 6

Biszkopt orzechowy przed upieczeniem

Masę biszkoptową przekładamy do tortownicy o średnicy 26 cm wyłożonej papierem do pieczenia.

Pieczemy w nagrzanym piekarniku do temp. 175ºC (góra-dół, bez termoobiegu, środkowa półka) przez ok. 40-45 minut lub do tzw. suchego patyczka.


Krok 7

Biszkopt orzechowy po upieczeniu

Po tym czasie biszkopt od razu wyjmujemy z piekarnika i w rękawicach kuchennych upuszczamy go z wysokości 20 cm na blat kuchenny czy podłogę (cały czas go oczywiście podtrzymujemy po bokach i tylko lekko nim uderzamy). Dzięki temu biszkopt będzie równiutki i nie opadnie po przestygnięciu. Odstawiamy do wystygnięcia.


Krok 8

Biszkopt orzechowy przepis

Biszkopt orzechowy kroimy na równe blaty np. za pomocą noża strunowego do biszkoptu (używam takiego z ząbkami). Ja kroiłam na trzy blaty, ale równie dobrze możesz podzielić na dwa grubsze – zależy na ile przełożeń go potrzebujesz.

Zobacz także mój sprawdzony przepis na klasyczny, jasny biszkopt na tort oraz biszkopt kakaowy.


Biszkopt orzechowy do tortu

biszkopt orzechowy z 6 jaj

Biszkopt orzechowy

Średnia ocena 4.3 / 5. Ilość głosów: 18

Oceń ten post jako pierwsza!

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Sylwia
Sylwia
12 dni temu

Bez proszku do pieczenia?

Zosia
Zosia
14 dni temu

Piekłam i to najlepszy biszkopt jaki do tej pory mi wyszedł :))

Biszkopt orzechowy przepis

Ilekroć nie udostępniam przepisu z użyciem biszkoptu, to spotykam się ze zdziwieniem, że w moim przepisie nie używam proszku do pieczenia ani sody oczyszczonej. Tak naprawdę nie ma sensu ich używania, kiedy przygotowujemy biszkopt z orzechami, czy też jakikolwiek inny biszkopt. Kluczowe jest jednak odpowiednie i długie ubijanie białek. Pośpiech tutaj naprawdę nie jest wskazany. Białka będą odpowiednio ubite, jeżeli obracając naszą miskę do góry dnem, piana pozostaje na swoim miejscu. Aby białka uzyskały taką konsystencję po ubiciu, to najpierw trzeba dokładnie oddzielić od nich żółtka i ubijać białka w suchej, czystej misce. Jeżeli będzie mokra w środku, to jest nikła szansa na uzyskanie prawidłowego efektu. Przepis na biszkopt orzechowy jest bardzo prosty, ale trzeba pamiętać o tym kluczowym aspekcie, na który często nie zwraca się uwagi.

Biszkopt orzechowy do tortu

Ten biszkopt orzechowy z 6 jaj świetnie się sprawdzi podczas pieczenia różnych ciast, zwłaszcza jako biszkopt orzechowy do tortu. Wychodzi puszysty, ale jednocześnie na tyle zwarty, że spokojnie da radę utrzymać warstwy kremu czy owoców. Ja do jego przygotowania użyłam orzechów pekan i włoskich w proporcji 1:1, ale równie dobrze możesz użyć innego rodzaju, jeżeli uznasz, że będzie bardziej pasował do Twojego przepisu. Możesz użyć go do tortu i przekroić na 3 blaty, ale jeżeli chcesz przełożyć go tylko kremem, to możesz przeciąć go na pół. Ja biszkopt orzechowy upiekłam w tortownicy, ale równie dobrze możesz użyć foremki prostokątnej, jeżeli taka Ci bardziej pasuje do koncepcji.

RozwińZwiń