Zobacz również:
Muszę przyznać, że dość rzadko robię polędwiczki na obiad. U mnie w domu głównie rządzi kurczak i mogłabym go przygotowywać na milion sposobów. Wczoraj wieczorem, będąc w sklepie na dziale mięsnym zostały jedynie ładnie wyglądające polędwiczki. Dokupiłam do nich dodatki i stwierdziłam, że ciekawym pomysłem będą duszone polędwiczki w sosie bazyliowym z młodymi ziemniaczkami oraz surówką z marchewki. Nie myliłam się! Całość smakowała wręcz wybornie i całe szczęście, że przygotowałam ich więcej, więc będę mogła się nimi delektować również jutro.
Do ich przygotowania użyłam noża szefa kuchni Zwilling® Pro, który zdecydowanie ułatwił mi sprawne i szybkie wykonanie obiadu. Jest to profesjonalny oraz niezawodny nóż kuchenny, którym można kroić całymi dniami, lecz należy bardzo uważać na palce – jest bardzo ostry. Noże Zwilling od lat zaspokajają wymagania zarówno doświadczonych szefów kuchni, jak i kameralnych, domowych mistrzów kulinarnych. Są one bardzo solidnie wykonane. Wytwarza się je z najlepszych materiałów, a także warto wspomnieć jak są świetnie wyważone do ręki.
Ty też możesz mieć go w swojej kuchni! Poniżej zasady konkursu 🙂
Duszone polędwiczki w sosie bazyliowym.
Składniki:
- 700 g polędwiczek wieprzowych
- 2 ząbki czosnku
- 1 łyżka mąki pszennej
- ok. 1 szklanki wody
- 3 łyżki pesto bazyliowego
- 300 g selera naciowego
- 200 g śmietany 18 % lub 30 %
- natka koperku
- kilka listków świeżej bazylii lub ewentualnie suszonej
- szczypta soli
- szczypta pieprzu cytrynowego
Dodatkowo:
- młode ziemniaki + koperek
- surówka z marchewki
Wykonanie:
Umyte, osuszone i oczyszczone z błon mięso kroimy na plastry o grubości ok. 2 cm. Każdy lekko oprószamy solą, pieprzem i mąką. Rozgrzewamy olej na patelni i obsmażamy mięso z obu stron, na rumiano. Usmażone mięso zalewamy je wodą tak, by je prawie pokryła, dodaję posiekany czosnek, drobno pokrojoną bazylię, koperek oraz seler naciowy posiekany w cienkie plasterki. Lekko wszystko solimy, dodajemy pieprz cytrynowy lub zwykły, przykrywamy i dusimy na wolnym ogniu przez 15 minut. Po tym czasie dodajemy śmietanę, pesto bazyliowe, dusimy mięso na małym ogniu do miękkości mięsa.
KONKURS!!!
Teraz i Ty możesz mieć profesjonalny nóż szefa kuchni!
Do wygrania jest jeden nóż szefa kuchni Zwilling® Pro (20 cm) o wartości 419 zł!
– od 16.06 do 26.06 do godz. 23.59 zamieścisz poniżej w komentarzu odpowiedź na pytanie konkursowe: “Podaj przepis na danie, które często wykonujesz (Twoje ulubione danie), a taki nóż skutecznie przyspieszyłby jego przygotowanie. Mile widziane zdjęcia potrawy”.
Jedna osoba może przysłać tylko jedną odpowiedź; prosiłabym o podpisywanie się imieniem (nazwisko nie jest konieczne, np. Agata R.) + wpisanie od razu adresu e-mailowego, aby później było łatwiej z wyłonieniem zwycięzcy.
WYNIKI KONKURSU!
Od razu mówię, że nie było łatwo wybrać zwycięzcę spośród tylu Waszych pysznych zgłoszeń… Wszystkie opisy ulubionych dań, przepisy były tak różnorodne, świetnie wymyślone i opisane, że wybór jednego zgłoszenia był niesamowicie trudny. Zwycięzcą jest:
Chętnie je wykonam w najbliższym czasie na blogu 🙂
PS. Skontaktuję się z Panem poprzez e-maila podanego w zgłoszeniu, jeżeli nie będzie żadnej odpowiedzi przez tydzień czasu, wtedy nagrodę przekazuję innemu uczestnikowi.
Jeszcze raz bardzo dziękuję za wzięcie w nim udziału i zapraszam do kolejnego konkursu, który niebawem się pojawi na blogu 🙂
Komentarze
Moja ulubiona (letnia) potrawa to zdrowe, pyszne sałatki. Dodaję do nich często rosnące w moim ogrodzie warzywa (sałaty, pomidory, ogórki). Nóż szefa kuchni Zwilling Pro ułatwiłby i przyspieszyłby przygotowanie sałatki, gdyż każdy składnik tej sałatki trzeba pokroić. Moja ulubiona letnia sałatka to sałatka z grillowaną w ziołach wołowiną, świeżymi
sałatami, pomidorem, ogórkiem, doprawiona malinowo-miodowym dressingiem:
Potrzebujemy:
– kilka listków sałaty lodowej
– kilka listków sałaty radicchio
– garść rukoli
– garść roszponki
– 1 świeży ogórek
– 2 pomidory
– kawałek marynowanej w ziołach (sól morska, czarny pieprz, estragon, rozmaryn, czosnek ) grillowanej wołowiny
Malinowo – miodowy dressing:
– 5 łyżek oleju rzepakowego
– 1 ząbek czosnku
– 1,5 łyżki octu malinowego
– 2 łyżeczki miodu
– sól morska
– świeżo mielony czarny pieprz do smaku
Do dużej miski dodać umyte i dobrze odsączone sałaty. Pokroić je na dość grube kawałki, dodać do nich pokrojonego w
grubą kostkę ogórka i pokrojone pomidory. Kawałek grillowanej wołowiny
(odczekać po grillowaniu około 5 minut, aż mięso odpocznie) pokroić na
wąskie paseczki i dodać do sałaty z warzywami. Polać malinowo – miodowym
dressingiem. Dressing: w misce ubić trzepaczką oliwę z octem malinowym,
miodem i rozgniecionym ząbkiem czosnku. Doprawić solą morską i świeżo
mielonym czarnym pieprzem do smaku. Podawać od razu, kiedy wołowina jest
jeszcze ciepła.
Bardzo polecam i zachęcam do wypróbowania:-)
Laura P
[email protected]
Angelika K.
[email protected]
Często przygotowuje na obiad gulasz wolowy a taki nóż byłby idealny do krojenia mięsa.
Składniki:
500 gram wołowiny
1 marchewka
1 mała cebula
1 pietruszka
1 mały ziemniak
świeże zioła u mnie magi i natka pietruszki
3 liście laurowe
3 ziela angielskie
sól, pieprz
Przygotowanie:
Mięso kroimy w duże kawałki, obsmażamy na patelni z każdej strony na rumiano.
Przekładamy mięso do garnka, dodajemy liść, ziele, warzywa, zalewamy wodą, tak żeby mięso było przykryte. W między czasie sprawdzamy twardość mięsa, moje gotowało się ok 1 godziny, co jakiś czas podlewałam wodą. Jeśli mięso jest już miękkie lub prawie miękkie ;), wyjmujemy warzywa i miksujemy je na warzywny mus. Łączymy wszystko razem, doprawiamy solą, pieprzem i ziołami.
Jeśli mamy za gęsty sos dolewamy wody i ponownie doprowadzamy do wrzenia. Tak powstały warzywny gulasz nie lubi mąki, więc naprawdę nie ma potrzeby zaprawiania go mąką i śmietaną. Ten kto taki gotuje, przyzna mi rację, a jeśli ktoś nie próbował niech nadrabia zaległości.
Smacznie i estetycznie to mojej kuchni jest dywiza. To danie, wzrokiem przyciągnie, zapachem skusi, a smakiem urzeknie nie jeden głodny brzuszek. A oto i przepis na to danie: na biało-złotym talerzu jako zielone podłoże, liść świeżej zielonej sałaty położę. Polędwiczkę oczyszczę z otaczających błonek, a w celu nadania wykwintnego smaku, w czerwonym winie utopię je na godzinę min. i do lodówki odłożę. Aby nie było tłusto lecz zdrowo, oprószę leciutko solą, na rozgrzanej patelni bardzo króciutko obsmażę, i bukietem przypraw to mięsko obdarzę: papryką słodką i ostrą, na koniec pieprzu ziołowego dodam odrobinkę, a każdemu kto będzie kosztował to danie, ten smak w ustach na długo pozostanie. Następnie polędwiczkę delikatnie nasmaruję olejem i miodem, obtoczę w drobniutkich płatkach suszonych pomidorów i czosnku, odrobince bazylii i oregano. Aby się mięsko zbytnio nie wysuszyło, i w smaku w środku soczyste na koniec było, wkładam je w woreczek do pieczenia i następnie do naczynia żaroodpornego, którego dno zalewam częściowo zwykłą wodą. Naczynie wstawiam do piekarnika rozgrzanego do ok. 180 stopni, średnio na 35 minut. Wyjmuję ostrożnie gorące naczynie i zostawiam na 5 minut. Następnie kroję mięso w plastry i układam na talerzu, przystrajając je własnoręcznie, wcześniej przygotowaną konfiturą z żurawiny. Dodatkowo układam pieczone ziemniaczki w suszonych przyprawach, i dla uczczenia kwintesencji tego dania, kieliszek czerwonego wina dla pełnego jego sfinalizowania 😉 To jest moje ulubione danie, a super nóż szefa kuchni Zwilling® Pro, zdecydowanie ułatwiłby mi sprawne i szybkie jego wykonanie ! Wioletta W. mail: [email protected]
Barbara Z
e-mail: [email protected]
Moją najukochańszą, ulubioną potrawą pod słońcem jest risotto. Uwielbiam potrawy z ryżem, a jeżeli jest to na dodatek potrawa wymyślona przez Włochów, to oczywiście musi być pyszna. Do risotto można dodać praktycznie wszystko a i tak będzie wyśmienite. Przedstawię mój nieco zakręcony przepis na risotto z kurkami i warzywami i do którego chętnie wykorzystałabym nóż szefa kuchni, bo jest sporo do krojenia.
Składniki: 1 cebula, ząbek czosnku, 100 g ryżu do risotto , 100 g kurek, 1 czerwona papryka, karczochy ćwiartki, kukurydza z puszki, pomidory suszone, ok. 500 ml bulionu, 100 g sera gorgonzola, przyprawy: 1 łyżeczka suszonego tymianku, 1/3 łyżeczki ostrej papryki, ½ łyżeczki kurkumy, sól
Najpierw podsmażamy wcześniej pokrojone warzywa i kurki, następnie dodajemy ryż, przyprawy i gotujemy wszystko w stopniowo dodawanym bulionie. Na koniec doprawiamy gorgonzolą, która po roztopieniu i wmieszaniu w potrawę bardzo podnosi walory smakowe potrawy. Dla chętnych risotto można wzbogacić o podsmażoną pierś kurczaka; możemy też dodać świeże zioła.
Moje ulubione danie, które dośćczęsto przygotowuję to tamaryndowe krewetki.
Jest to danie typowo azjatyckie, najczęściej serwowane w
Indonezji, Tajlandii lub Malezji. Kwintesencją są słodko-kwaśne sosy i
przyprawy takie jak tamarynd, sos rybny, cukier palmowy i trawa cytrynowa. Nóż szefa
kuchni Zwilling® Pro znalazłby szerokie zastosowanie w przygotowaniu potrawy i
siekaniu poszczególnych składników, których trochę jest.
składniki:
– 50 dag oczyszczonych krewetek
– 1 chili (dla lubiących na ostro proponuję zostawić pestki)
– 1 czerwona papryka
– 4 kwiatki brokuła
– 1 trawa cytrynowa
– 2 łyżki posiekanego imbiru
– 2 ząbki czosnku
– 2 łyżki cukru palmowego
– kolendra
– 1 łyżeczka skrobi kukurydzianej
– 3 łyżki oleju arachidowego (do smażenia)
– 2 łyżki pasty tamaryndowej
– sos rybny
– ¼ szklanki gorącej wody
– odrobina sambalu (dla lubiących ogień w gębie)
– makaron ryżowy
Przygotowanie:
Sos – zmieszać wodę, sos rybny, cukier i pastę tamaryndową.
Na rozgrzanym oleju podsmażyć pokrojony czosnek, chili,
imbir i trawę cytrynową. Dodać brokuła i paprykę, a następnie oczyszczone
krewetki. Smażyć do zrumienia. Dodać sos i smażyć ok. 2 minut. Sos zagęszczamy
skrobią kukurydzianą, którą dodajemy na końcu. Całość należy podawać na
ugotowanym ryżowym makaronie i przybrać kolendrą. Dla chętnych do osobnej
miseczki nakładamy sambal. Z pomocą noża szefa kuchni czas przygotowania dania
skróciłby się o dobrych kilka minut.
Justyna Z
[email protected]
Moim ulubiony daniem jest pierś z kaczki z truskawkowym sosem w towarzystwie kaszy bulgur z żurawiną. Jestem pewna, że na pewno każdy z nas miał problem z krojeniem mięsa. Tutaj z pomocą przychodzi nam nóż szefa kuchni Zwilling® Pro.
Składniki:
-pierś z kaczki
-wino porto
-pieprz
-sól
-majeranek
-miód
-masło
-200 gram kaszy bulgur
-300 gram świeżych truskawek
-ocet balsamiczny
-mąka ziemniaczana
-roszponka
-garść suszonej żurawiny
Pierś z kaczki:
Pierś dokładnie myjemy i osuszamy,a następnie dokładnie osypujemy ją pieprzem, sola i majerankiem .Marynata: do miski wlewamy wino porto (200 ml), ocet balsamiczny( 1 łyżeczka), łyżeczkę miodu i wkładamy do niej kaczkę. Pierś odkładamy do lodówki na 2 godziny. Po upływie tego czasu wyciągamy kaczkę z marynaty i ją osuszamy. Osuszoną kaczkę kładziemy na zimną patelnie (skórą od dołu).Po usmażeniu odstawiamy ją ,aby odpoczęła.
Sos truskawkowy:
Truskawki (300 gram) dokładnie myjemy i miksujemy. Otrzymany mus przekładamy na patelnię i dodajemy do niego łyżeczkę miodu, odrobinę octu balsamicznego i sól, pieprz do smaku. Całość podsmażamy na średnim ogniu przez ok.10 min. Pod koniec smażenia dodajemy 50 gram masła i zagęszczamy dwiema łyżeczkami wody z mąką ziemniaczaną.
Kasza bulgur:
Gotujemy kaszę przez ok.15 min. Następnie dodajemy do niej 30 gram masła, sól, pieprz do smaku i posiekaną garść suszonej żurawiny.
Następnie całość składamy:
Kaczkę kroimy cienko, tutaj przydałby się nóż szefa kuchni Zwilling® Pro. Pokrojone plasterki piersi układamy na talerzu, obok nakładamy kaszę bulgur z suszoną żurawiną i polewamy obok sosem. Całość można sprószyć pieprzem i udekorować roszponką.
Barbara O.
[email protected]
Nóż przydałby mi się do krojenia pysznej, spiralnej tarty z warzywami, która ma wiele warstw, w związku z czym pokrojenie jej na kawałki, bez ich naruszenia jest problematyczne.
Składniki na formę o średnicy ok. 26 cm:
Kruchy spód
200 g mąki pszennej tortowej
100 g zimnego masła
1 jajko
½ łyżeczki soli
Farsz
3 duże marchewki
2 średnie cukinie
6 średnich ziemniaków
3/4 dużego buraka
1 bakłażan
1 średni ząbek czosnku
tymianek
sól i pieprz
Sos
1 łyżka oliwy
5 łyżek śmietany 18%
4 łyżki śmietanki 30%
2 małe ząbki czosnku
garść pokruszonych pistacji
garść liści bazylii
10 g sera (gouda/kozi)
łyżeczka soku z cytryny
łyżeczka miodu
sól i pieprz
Przygotowanie:
Aby zrobić spód do tarty, mieszamy w misce mąkę, sól, zimne masło posiekane nożem na kawałeczki i jajko. Całość ugniatamy jak najszybciej, na w miarę jednolitą masę. Ważne jest, aby ręka miała jak najkrótszy kontakt z ciastem. Dzięki temu spód będzie bardziej kruchy. Następnie formujemy z ciasta kulkę, owijamy ją folią spożywczą i wkładamy do lodówki na ok. 30 min. Później rozwałkowujemy ciasto i wykładamy na formę do tarty. Nakłówamy spód widelcem i pieczemy go w temp. ok. 180°C przez ok. 30 min., aż do lekkiego zrumienienia.
W oczekiwaniu aż spód się upiecze obieramy i kroimy warzywa. W przypadku cukinii i kabaczka zostawiamy skórkę, ze względu na walory estetyczne. Pokrojone na cienkie i dość długie paski warzywa gotujemy w lekko osolonej wodzie przez ok. 5-10 min. Cukinie i kabaczka podsmażamy z dodatkiem soli i pieprzu. Wszystkie warzywa maczamy w marynacie z oliwy, soli, pieprzu, tymianku. W przypadku buraka dodatkowo z pietruszki i czosnku.
Przestygnięty spód wykładamy na przemian, zaczynając od środka lub brzegów paskami warzyw, tak by uzyskać spiralny wzór. Skrapiamy całość oliwą i posypujemy tymiankiem. Zapiekamy w temp. ok. 180°C przez ok. 15-20 min.
Po wyjęciu z piekarnika, czekamy chwilę, aż tarta przestygnie. Dzięki temu będzie się ją łatwiej kroiło i nie ulegnie zniszczeniu. Podajemy ją polaną lub ozdobioną sosem.
Moje ulubione danie to pierś z kaczki marynowana w winie porto, podana z truskaowym sosem i kaszą bulgur z żurawiną
Moje ulubione danie
Być może nie jest zbyt wyszukane,
Jednak mojej rodzinie bardzo smakuje,
Co uśmiech na mej twarzy zawsze wywołuje.
Ta potrawa to schab pieczony,
Pierzynką z ketchupu, majonezu i cebulki otulony.
Dodatkowo z koperkiem Ziemniaczki młode,
A do popicia z cytrynka wodę.
A! No i jeszcze bym zapomniała,
Świeżej surówki miseczka cała!
Z kapusty, ogórka i pomidora,
Bo na te warzywa akurat jest pora.
Nóż szefa kuchni Zwilling Pro
Na pewno ulatwilby mi zadanie to.
Krojenie mięsa, cebuli, kapusty szatkowanie,
Z tym nożem bardzo szybko przyrządze to danie!
Zapiekane naleśniki ze szpinakiem i kurczakiem. I pomyśleć że kiedyś szpinak był moim wrogiem a dzisiaj dała bym się za niego pokroić :). Składniki na naleśniki. Jajko, 250 g mąki, 200ml mleka,120ml wody gazowanej. Składniki na farsz. Pierś z kurczaka , szpinak mrożony, cebula, czosnek, gałka muszkatołowa ,masło, przyprawa do kurczaka majonez. Sposób przygotowania. Naleśniki smażymy wedle uznania w moim przypadku są cienkie. Cebulę kroimy i podsmażany na maśle na złoty kolor następnie dodajemy przeciśnięty czosnek i mrożony szpinak i zostawiamy do momentu odparowania wody. Pierś z kurczaka marynujemy przez około godzinę ja użyłam przyprawy do kurczaka ale co kto lubi . Następnie kroimy w kosteczkę i podsmażamy na rumiano. Tak podsmażonego kurczaka dodajemy do odparowanego szpinaku łączymy składniki dodajemy szczyptę gałki muszkatołowej i 2 łyżki majonezu. Farsz nakładamy na wcześniej usmażone naleśniki zwijamy w rulon i układamy na blaszce ja swoje dodatkowo oblałam sosem beszamelowym i posypałam tartą mozarella tak przygotowane naleśniki wstawiamy do piekarnika na 170 stopni na około 15 minut. Smacznego
Sezon na jedno z moich ulubionych warzyw – cuknię, w pełni! Bardzo często przygotowuję więc leczo – jest smaczne, lekkostrawne, same plusy! Robi się je szybko gdyby nie liczyć krojenia cukinii, papryki, chilli, czosnku, cebuli, kurczaka/kiełbasy… Z nożem Zwilling nie tylko jedzenie leczo byłoby przyjemne 🙂
Justyna M
[email protected]
BIGOS PO CYGAŃSKU – składniki:
1 kg mielonego mięsa
3 cebule
1 kg pieczarek
6 surowych papryk bądź 2 słoiki konserwowej
Słoik ogórków konserwowych
2 słoiki gotowego sosu słodko-kwasnego
Sól pieprz do smaku
sposób przygotowania:
Cebulę pokroić w talarki – podsmażyć, pieczarki pokroić na kawałki – podsmażyć. Z mięsa mielonego usmażyć malutkie kotleciki. Pokroić ogórki, paprykę w kostkę. Wszystkie składniki włożyć do garnka zalać sosem, dusic pod przykryciem. Doprawić solą, pieprzem, można dodać 2 liście laurowe. Smacznego!
Mój mąż uwielbia! Zagotowuje w słoiki i mamy szybki obiad, bądź cos na ząb gdy przyjdą goście 😉 idealny na ciepło i zimno. Robi furorę na imprezach rodzinnych 😉
[email protected]
Słyszałem kiedyś, że bananów nie powinno kroić….
Problem w tym, że banany też o tym słyszały.
Dlatego trzeba działać szybko.
Rach-ciach i banan będzie pokrojony nim zdąży się zorientować!
…to znaczy…
…tak własnie będzie jak w moje ręce trafi Zwilling® Pro.
Dzięki niemu mój codzienny rytuał przygotowywania miksu bananowo-kefirowo-płatko-owsianowego mijać będzie błyskawicznie 🙂
Jestem początkujaca kucharka i myślę że nóż przyczyniłby się w nauce szybkiego krojenia 🙂 moje popisowe danie to piersi kurczakowe z jabłkami
2 piersi kurczaka
1/2 łyżki masła
łyżka oleju
2 łyżeczki czerwonej papryki w proszku
3 twarde i najlepiej kwaśne jabłka
duża szczypta tymianku
sok z cytryny
sól
świeżo zmielony pieprz
Jabłka myję, kroję na ósemki i usuwam gniazda nasienne.
Piersi kurczaka kroję na zgrabne sznycle, rozpłaszczam dłonią, solę, pieprzę i posypuję niewielką ilością tymianku i większą ilością papryki. Na rozpuszczone masło z olejem wrzucam jabłka, dodaję piersi i smażę na dość silnym ogniu przez 3-4 minuty z każdej strony.
Dodaję sok z cytryny, 2-3 łyżki wody (mięso nie powinno przywierać do patelni), zmniejszam ogień i duszę potrawę do miękkości, czyli jakieś 5-8 minut.
Jabłka nie powinny za bardzo się rozpaść.
Pasuje do tej potrawy przede wszystkim sałatka z selera i jabłek oraz ziemniaki piure
Magdalena Sz.
[email protected]
Nóż przydałby mi się do krojenia pysznej, spiralnej tarty z warzywami, która ma wiele warstw, w związku z czym pokrojenie jej na kawałki, bez ich naruszenia jest problematyczne.
Składniki na formę o średnicy ok. 26 cm:
Kruchy spód
200 g mąki pszennej tortowej
100 g zimnego masła
1 jajko
½ łyżeczki soli
Farsz
3 duże marchewki
2 średnie cukinie
6 średnich ziemniaków
3/4 dużego buraka
1 bakłażan
1 średni ząbek czosnku
tymianek
sól i pieprz
Sos
1 łyżka oliwy
5 łyżek śmietany 18%
4 łyżki śmietanki 30%
2 małe ząbki czosnku
garść pokruszonych pistacji
garść liści bazylii
10 g sera (gouda/kozi)
łyżeczka soku z cytryny
łyżeczka miodu
sól i pieprz
Przygotowanie:
Aby zrobić spód do tarty, mieszamy w misce mąkę, sól, zimne masło posiekane nożem na kawałeczki i jajko. Całość ugniatamy jak najszybciej, na w miarę jednolitą masę. Ważne jest, aby ręka miała jak najkrótszy kontakt z ciastem. Dzięki temu spód będzie bardziej kruchy. Następnie formujemy z ciasta kulkę, owijamy ją folią spożywczą i wkładamy do lodówki na ok. 30 min. Później rozwałkowujemy ciasto i wykładamy na formę do tarty. Nakłówamy spód widelcem i pieczemy go w temp. ok. 180°C przez ok. 30 min., aż do lekkiego zrumienienia.
W oczekiwaniu aż spód się upiecze obieramy i kroimy warzywa. W przypadku cukinii i kabaczka zostawiamy skórkę, ze względu na walory estetyczne. Pokrojone na cienkie i dość długie paski warzywa gotujemy w lekko osolonej wodzie przez ok. 5-10 min. Cukinie i kabaczka podsmażamy z dodatkiem soli i pieprzu. Wszystkie warzywa maczamy w marynacie z oliwy, soli, pieprzu, tymianku. W przypadku buraka dodatkowo z pietruszki i czosnku.
Przestygnięty spód wykładamy na przemian, zaczynając od środka lub brzegów paskami warzyw, tak by uzyskać spiralny wzór. Skrapiamy całość oliwą i posypujemy tymiankiem. Zapiekamy w temp. ok. 180°C przez ok. 15-20 min.
Po wyjęciu z piekarnika, czekamy chwilę, aż tarta przestygnie. Dzięki temu będzie się ją łatwiej kroiło i nie ulegnie zniszczeniu. Podajemy ją polaną lub ozdobioną sosem.
Gdybym była szczęśliwą posiadaczką noża szefa kuchni Zwilling® Pro na pewno na moim stole królowałby bardzo często tatar wołowy:
Przepis na 1 osobę. (lubię konkretne porcje)
świeża wołowina na tatar 30 dag
żółtko,
1 sztuka średniej cebuli
2 średnie ogórki kiszone
3-4 pieczarki marynowane
Olej ¼ szklanki
do smaku przyprawa w płynie, pieprz czarny świeżo mielony
wołowinę umyć, osuszyć ręcznikiem papierowym, bardzo drobno pokroić ewentualnie zmielić w maszynce jednak najsmaczniejsza jest drobno pokrojona.
cebulę, kiszony ogórek, pieczarki marynowane również bardzo drobno kroimy w kosteczkę.
wołowinę mieszamy dokładnie do kleistej masy z olejem i doprawiamy. Formujemy według uznania i wbijamy w środek żółtko. Poniżej moja propozycja podania. Smacznego!
Ps. Jak widać nóż szefa kuchni Zwilling® Pro byłby bardzo pomocny.
Witam,
przesyłam pyszne i wesołe danie 🙂
Składniki
– oliwa z oliwek,
– sok z cytryny,
– przyprawy: sól, chili, pieprz cytrynowy, zioła prowansalskie,
– 250g makaronu “kolanka ozdobne”,
– puszka tuńczyka w kawałkach w sosie własnym (125g),
– pomidory z puszki (400g),
– średnia cebula,
– 2 ząbki czosnku,
– szczypiorek,
– 5 cytryn na “koszyczki”.
Sposób przygotowania przepisu:
1. Rozgrzewamy oliwę na patelni. Wrzucamy
pokrojoną cebulę oraz posiekany czosnek. Dodajemy chili, zioła
prowansalskie i pieprz cytrynowy. Smażymy przez chwilę. Następnie
dodajemy odsączonego tuńczyka oraz pomidory. Mieszamy tak, aby postał
sos. Przyprawiamy solą. Całość podgrzewamy ok. 15 min. W międzyczasie
gotujemy makaron na sposób al-dente. Przygotowany sos mieszamy z
makaronem. Dodajemy kilka kropel soku z cytryny.
2. Za pomocą noża wycinamy ząbki w cytrynie. Zaczynamy od środka
uwzględniając miejsce na rączkę.
3. Do gotowych koszyczków wkładamy makaron z
sosem i tuńczykiem oraz posypujemy drobno posiekanym szczypiorkiem.
Pozdrawiam :),
Edyta H.
Ja też przygotowałem polędwiczki wieprzowe, ale w formie roladek. Ostry nóż jest niezbędny do ich przygotowania.
Składniki:
5 polędwiczek
musztarda
ser feta
masło
olej
oliwki
ogórek kiszony
papryka
boczek
przyprawy
Polędwiczki trzeba rozbić na plasterki, by były delikatniejsze.
Tak przygotowane smarujemy musztardą. Nakładamy do środka także odrobinę masła i po kawałku sera feta, boczku, papryki oraz ogórka kiszonego. Doprawiamy solą morską, pieprzem ziołowym, tymiankiem i oregano. Zwijamy roladki. Smażymy na oleju.
Możemy je podawać z ryżem, chlebem, ziemniakami, buraczkami, korniszonami.
Mnie najbardziej przypadł do gustu zestaw na zdjęciu: z frytkami i mieszanką gotowanych warzyw.
Najczęściej danie to zawiera cebulę. Walka z cebulą , jak wiadomo bywa ciezka i ostra. Potrzebuję do tego super ostrego noża, aby dobrze kroił i zaoszczedził mi łez. OStatni nóż połamał mi się w rekąch, na szczęście nic złego się nie wydarzyło.
Często gotuje szpinak + feta +czosnek + oczywiście cebula z makaronem. Łatwo i szybko i smacznie! P.S duże kawałki cebulki 🙂
KLOPSIKI W SOSIE POMIDOROWO-CEBULOWYM 🙂
Składniki:
pół kilograma mielonego mięsa
5-6 cebul średniej wielkości
garść drobno posiekanej natki pietruszki
jajko
czubata łyżka tartej bułki
łyżeczka wegety
pieprz
dwie czubate łyżki przecieru pomidorowego
łyżeczka słodkiej papryki
sól
pieprz
4 łyżki oliwy
Potrawę zaczynam od cebuli – obieram ja i kroję w kosteczkę. Pokrojoną cebulę smażę na połowie oliwy, cały czas mieszając, by się nie przypaliła. Kiedy jest szklista, 1/2 dodaję do mięsa, zaś pozostałą część wrzucam do garnka, do którego wlałam szklankę wody i łyżeczkę wegety – stawiam to na małym ogniu i dusze pod przykryciem około pół godziny.
Kiedy cebula się dusi, czas na klopsiki – do mięsa z cebulą dodaję jako, tartą bułkę, natkę pietruszki, sól i pieprz. Następnie lepię klopsiki. Klopsiki smażę na oliwie z wszystkich stron, aż będą złote.
Cebula na pewno już jest miękka, zestawiam więc ją z ognia i miksuję mikserem na idealnie gładką masę. Ponownie stawiam na ogniu i dodaję usmażone klopsiki. Do sosu dodaję również przecier pomidorowy i paprykę w proszku. Całość doprowadzam do wrzenia i gotuję około 15 minut na wolnym ogniu. Teraz sprawdzam smak i jeśli trzeba doprawiam solą i pieprzem. Sos jest gotowy-najlepszy jest następnego dnia, gdy smaki się przegryzą.
Niby zwyczajne danie a takie dobre ^^
mail: [email protected]
Moje ulubione danie to udka z kurczaka podane na grillowanych warzywach z kulkami jaglanymi.
Kasze jaglana ugotować. Uformować z nich kulki. Udka z kurczaka obtaczać w przyprawach i bułce tartej. Kulki jaglane i udka delikatnie podsmażyć na rumiane. Piec do miękkości w rozgrzanym piekarniku do 180`C. Papryke zielona i czerwoną oraz czerwona cebulę zgrillować na patelni. Gotowe składniki wyłożyć na talerz. Smaczego 😉 przepis mojego narzeczonego który jest kucharzem 😉 danie proste szybkie i smaczne 😉
Tak się składa, że trenuję sporty siłowe i stosuję najprostsze i najszybsze przepisy jakie się da, bo jedzenie jest dla mnie przede wszystkim narzędziem i dlatego przepisem, który najczęściej stosuję kiedy tylko mogę to pierś z kurczaka, pocięta w plastry, doprawiona pieprzem i solą, zamarynowana w musztardzie. Takiego czegoś nauczyłą mnie moja dziewczyna. Jest smaczne, szybkie i pokrywa moje zapotrzebowanie na białko, przy niskiej podazy tłuszczy.
Lubię pikantne potrawy dlatego często przygotowuję tajskie czerwone curry z masłem orzechowym. Danie nie jest trudne w przygotowaniu jednak wymaga wprawy w posługiwaniu się nożem
Składniki na dwie porcje:
– 250 gram piersi z kurczaka
– 5 gram oleju kokosowego
– 15 gram pasty red curry
– 40 gram masła orzechowego z kawałkami orzechów
– pół papryki (około 100 gram)
– pół cukinii (około 100 gram)
– 200 ml mleczka kokosowego
– świeża kolendra (kilka posiekanych listków)
– mała czerwona papryka chili do dekoracji
– woreczek ryżu jaśminowego (100 gram)
– sos sojowy jasny
Do garnka dodajemy olej, następnie pastę curry i dopiero wtedy zapalamy gaz. Podsmażamy pastę przez chwilę, uważając żeby się nie przypaliła.
Dodajemy mleczko kokosowe i mieszamy. Kiedy mleczko zacznie się gotować wrzucamy kurczaka i gotujemy około 5 minut. Po tym czasie dodajemy
masło orzechowe i pokrojoną w kostkę paprykę, gotujemy kilka minut i dodajemy pokrojoną w półksiężyce cukinię. Gotujemy aż sos się zredukuje.
Danie możemy doprawić sosem sojowym i posiekaną papryczką chilli.
Gotowe danie posypujemy posiekaną kolendrą i podajemy z ugotowanym ryżem.
[email protected]
Jedno z moich ulubionych dań to ramen. Nie posiadam urządzenia, które by kroiło w słupki, w związku z tym krojenie niezbyt dobrym nożem marchewki czy śliskich grzybków shitake jest bardzo uciążliwe. Z ostrym, profesjonalnym nożem wszystko poszłoby dużo szybciej, a kawałki byłyby mniejsze i bardziej profesjonalne.
Przepis na dwie porcje:
1/2 opakowania makaronu ramen (do kupienia w sklepie azjatyckim)
ramen :
1 i 1/2 l bulionu warzywnego
1 cebula
3 wyciśnięte ząbki czosnku
kilka cm imbiru startego na tarce
1 łyżka oleju
2 łyżki sosu sojowego
2 łyżeczki glonów wakame
1 łyżka pasty miso
Na oleju podsmażamy cebulę, czosnek oraz imbir. Wrzucamy suszone glony wakame i gotujemy ok. 20-30 minut. Bulion przecedzamy (uwaga na to, żeby przez przypadek nie wylać naszego bulionu do zlewu i nie zostać z niepotrzebnymi do ramenu warzywami), dodajemy sos sojowy, pastę miso i chwilę podgrzewamy.
W czasie, gdy gotuje się bulion, przygotowujemy dodatki, jakie tylko mamy pod ręką oraz marynatę.
Marynata:
2 łyżki oleju
2 łyżki jasnej pasty miso
1 łyżka syropu klonowego
2 łyżki sosu sojowego
Wszystko mieszamy, najwygodniej zrobić to widelcem lub trzepaczką do piany.
Dodatki (w moim przypadku, ale można dowolnie zmieniać):
przysmażone na złoto, a następnie marynowane tofu wędzone pokrojone w spore plastry
marchew pokrojona w słupki
pokrojona na 8 części kapusta pak choy
1 jajko na twardo
grzyby shitake z zalewy
2 pieczarki
Składniki przygotowujemy osobno, żeby potem je kolejno ułożyć w miskach.
Pieczarki i grzybki najpierw poddusiłam, żeby odparowały wodę, potem zamarynowałam w paście i zostawiłam na pół godziny. Na koniec podsmażyłam.
Marchewki i kapustę pak choy zamarynowałam na surowo i następnie kolejno obsmażyłam.
Jajko na twardo rozkroiłam na pół.
Makaron do ramenu gotujemy do miękkości, wykładamy na sam dół miski. Następnie wykładamy kolejno składniki i wszystko zalewamy gorącym bulionem.
Inspirację czerpałam z kilku różnych przepisów, m.in. tego: http://www.mniumniu.com/2016/01/wegaski-ramen-z-tofu-pak-choi-i-kim-chi.html
Smacznego 🙂
aleksandraplecha(at)gmail.com
Jednym z moich ulubionych dań, które wyjątkowo często przygotowuję jest pyszne i aromatyczne leczo <3
Danie, jak każdy wie, ma tyle wariacji, ile kucharzy, czy smakoszy – szczególnie tych najbardziej wybrednych – domowników:)
W naszym domu najczęściej występują dwie odmiany – leczo z kiełbasą i boczkiem lub leczo z wołowiną. Na fotografii przedstawiłam ten drugi wariant, bo w czasie letnich upałów im szybciej wydostaniemy się z gorącej kuchni, tym lepiej:)
Składniki:
– wędzona kiełbasa dobrej jakości (ok. 300 g),
– wędzony lub surowy boczek (ok. 150 g),
– cebula (3 szt.),
– czosnek (1 spory ząbek),
– papryka (3 szt. Najlepiej w różnych kolorach),
– papryczka chili (opcjonalnie),
– pomidory ( 3-4 szt. w zależności od wielkości),
– cukinia ( 1 szt. średniej wielkości)
– bakłażan (opcjonalnie),
– przyprawy: pieprz, papryka słodka, chili (jeśli nie użyto świeżego), majeranek.
Przygotowanie:
1. Kiełbasę i boczek kroimy w drobną kostkę. Przekładamy na rozgrzaną patelnię i obsmażamy. W mojej ocenie nie potrzebny jest ani olej, ani masło. Tłuszcz wytopi się ze składników mięsnych i na nim będziemy przygotowywać resztę. Dodajemy niewielką ilość przypraw (czynność tą będziemy powtarzać).
2. Cebulę kroimy w drobną kostkę i dodajemy do mięsa. Zmniejszamy stanowczo ogień i pozwalamy, aby składniki dobrze się ze sobą połączyły i zarumieniły.
3. Kroimy wszystkie warzywa na kawałki troszeczkę większe od kiełbasy i cebuli, żeby końcowo nasze leczo nie stanowiło kremu;)
4. Dodajemy najpierw paprykę i pomidory. Czekamy kilka minut do połączenia smaków.
5. Dodajemy cukinię i bakłażana. Przeprawiamy ponownie. Całość zostawiamy na małym gazie na kolejne kilka minut (u mnie 8-12), co jakiś czas mieszając.
Nie podlewamy leczo wodą, gdyż dostatecznie dużo soku uzyskamy z warzyw.
Podajemy z ulubionymi dodatkami – pieczywem, ryżem lub dowolnym rodzajem kaszy.
Polecam wszystkim i życzę smacznego!:)
Sałatka Suschi
składniki:
Świerzy surowy łosoś filet
ugotowany ryż
sos sojowy
wasabi
papryczka czerwona, ogórek, szczypiorek
Przygtowanie
łososia kroimy w kosteczkę 1×1 cm wkładamy do miski dodajemy łyżeczkę wasabi w proszku i zalewamy sosem sojowym. Wszystko mieszamy i odstawiamy na parę godzin ja odstawiam do następnego dnia w lodówce wtedy łosoś się fajnie przegryza. Dodajemy ryż i resztę warzyw żeby było ładniej można układać warstwami.
CZERWONA ZUPA… PIECZONA! 😉
SKŁADNIKI
1 l bulionu warzywnego
1 marchew
1 korzeń pietruszki
2 pory (jasna część)
2-3 ząbki czosnku
1 kg dojrzałych pomidorów
2 średnie czerwone papryki
50 g sera feta
1/2 słoiczka mieszanki grillowanych papryk, suszonych pomidorów i oliwek
grecka bazylia
sól
pieprz
PRZYGOTOWANIE
Papryki i pomidory kroimy na cząstki i oddzielamy gniazda nasienne.
Umieszczamy w formie do pieczenia, posypujemy listkami bazylii, pokrojonym na plasterki czosnkiem, solą, pieprzem oraz polewamy oliwą (ze słoiczka z grillowanymi warzywami). Pieczemy w 200°C przez około 30 minut.
W międzyczasie warzywa obieramy i kroimy w plastry.
Podsmażamy całość na oliwie.
Do warzyw dodajemy podpieczone papryki i pomidory, mieszane warzywa z oliwy, a całość zalewamy bulionem.
Gotujemy, aż całość zmięknie. Następnie zupę miksujemy blenderem i przecieramy na sicie.
Zupę podajemy z pokruszonym serem i domowymi paluchami grissini. 🙂
A szybkie i sprawne krojenie nożem szefa kuchni Zwilling® Pro zdecydowanie ułatwiłoby mi życie! 🙂
Mirka Wawrzyniak
wawrzyniakmirka[at]gmail.com
Wegański tatar
Jest to jeden z moich ulubionych przepisów. Na początek kroimy kilka wafli ryżowych w drobną kosteczkę i odkładamy na bok. Gotujemy sos pomidorowy z wędzoną papryką, czarną solą, octem jabłkowym i octem balsamicznym. Przyprawiamy sporą ilością oregano, odrobiną soli i pieprzu. Jeszcze ciepłym sosem zalewamy pokrojone wafle ryżowe i mieszamy aż do uzyskania konsystencji tatara. Kroimy drobno cebulę, której część dodajemy do “tatara”, a drugą do ozdoby na talerz. Na talerz do ozdoby(i jedzenia, oczywiście!) kroimy również pieczarki i ogórki konserwowe. Tatar serwujemy na cienko pokrojonej rzodkiewce oraz ozdabiamy świeżą bazylią. Z dobrym nożem na pewno przygotowywałbym to danie szybciej 🙂
Polecam,
Przemysław Papała
[email protected]
Makaron ryżowy z warzywami sezonowymi na chrupko
Składniki
1 biała cebula
9 zielonych szparagów
1 papryka czerwona
1 papryka żółta
3 młode marchewki
1 mała kalarepa
1 mała cukinia
1 limonka
imbir wielkości kciuka
2 ząbki czosnku
szczypior
trawa cytrynowa
kurkuma
curry
sos sojowy
pieprz
ocet ryżowy
olej sezamowy
sos ostrygowy
olej rzepakowy
1 łyżeczka miodu akacjowego
Warzywa kroimy w słupki, rozgrzewamy olej, dodajemy przyprawy, trawę cytrynową, drobno posiekany imbir i czosnek przeciśnięty przez praskę. Pozwalamy im się lekko przysmażyć by wydobyć cały aromat. Wrzucamy warzywa, w 1 kolejności pokrojone szparagi, paprykę, kalarepę, marchewkę i cebulę.
W międzyczasie zalewamy gorącą wodą makaron ryżowy, odcedzamy gdy będzie sprężysty.
Gdy warzywa puszczą 1 soki dodajemy cukinię ponieważ jest najdelikatniejsza i nie chcemy by się nam rozgotowała. Dodajemy łyżkę octu ryżowego, sos sojowy i ostrygowy według uznania. Gdy sos lekko odparuje dorzucamy łyżkę miodu dla wydobycia słodkości i uzyskania kleistości. Doprawiamy odrobiną oleju sezamowego.
Gorące warzywa układamy na makaronie ryżowym, polewamy powstałym sosem, posypujemy szczypiorem i ziarenkami sezamu oraz skrapiamy sokiem z limonki.
Danie lekkie i sycące z nutami orientalnymi, które świetnie podkreślają chrupkość i soczystość młodych warzyw.
Polecam również wersję z kurczakiem,polędwicą wołową lub tofu. Mięso bądź tofu wystarczy wcześniej zamarynować w czosnku, imbirze i sosie sojowym.
Makaron ryżowy z warzywami sezonowymi na chrupko
Składniki
1 biała cebula
9 zielonych szparagów
1 papryka czerwona
1 papryka żółta
3 młode marchewki
1 mała kalarepa
1 mała cukinia
1 limonka
imbir wielkości kciuka
2 ząbki czosnku
szczypior
trawa cytrynowa
kurkuma
curry
sos sojowy
pieprz
ocet ryżowy
olej sezamowy
sos ostrygowy
olej rzepakowy
1 łyżeczka miodu akacjowego
Warzywa kroimy w słupki, rozgrzewamy olej, dodajemy przyprawy, trawę cytrynową, drobno posiekany imbir i czosnek przeciśnięty przez praskę. Pozwalamy im się lekko przysmażyć by wydobyć cały aromat. Wrzucamy warzywa, w 1 kolejności pokrojone szparagi, paprykę, kalarepę, marchewkę i cebulę.
W międzyczasie zalewamy gorącą wodą makaron ryżowy, odcedzamy gdy będzie sprężysty.
Gdy warzywa puszczą 1 soki dodajemy cukinię ponieważ jest najdelikatniejsza i nie chcemy by się nam rozgotowała. Dodajemy łyżkę octu ryżowego, sos sojowy i ostrygowy według uznania. Gdy sos lekko odparuje dorzucamy łyżkę miodu dla wydobycia słodkości i uzyskania kleistości. Doprawiamy odrobiną oleju sezamowego.
Gorące warzywa układamy na makaronie ryżowym, polewamy powstałym sosem, posypujemy szczypiorem i ziarenkami sezamu oraz skrapiamy sokiem z limonki.
Danie lekkie i sycące z nutami orientalnymi, które świetnie podkreślają chrupkość i soczystość młodych warzyw.
Polecam również wersję z kurczakiem,polędwicą wołową lub tofu. Mięso bądź tofu wystarczy wcześniej zamarynować w czosnku, imbirze i sosie sojowym.
Na zdjęciu wczorajsza wersja z kurą 🙂
Zapraszam do spróbowania FLAKÓW PO RZYMSKU
SKŁADNIKI
150 g makaronu /polecam krótki, np. penne, fusilli,
casarecce/
500 g flaków wołowych /surowe/
100 g wędzonego boczku
300 ml białego półwytrawnego wina
400 g pomidorów z puszki
3 łyżki koncentratu pomidorowego
1 cebula
2 łodygi selera naciowego
2 marchewki
50 g pecorino romano
świeżo mielony pieprz
sól
kilka gałązek mięty
oliwa z oliwek
Flaki opłukuję, wkładam do garnka i zagotowuję. Gotuję około
10 minut i odcedzam. Chłodzę pod zimną wodę. Ponownie zagotowuję, gotuję i
odcedzam.
Cebulę, marchew i seler kroję w drobną kostkę. W dużym garnku rozgrzewam oliwę.
Smażę cebulę do zeszklenia. Boczek kroję w kostkę i dodaję do cebuli. Smażę
kilka minut. Dodaję seler i marchewkę i smażę 5-10 minut.
Do garnka dodaję flaki. Zalewam winem i mieszam z pomidorami i koncentratem.
Zagotowuję. Przykrywam garnek, zmniejszam moc palnika i duszę 2 godziny.
Po tym czasie przyprawiam potrawkę pieprzem i solą. Zwiększam moc palnika i
odparowuję do momentu, aż powstanie gęsty gulasz. Pod koniec gotowania dodaję
drobno otarty ser i porwaną miętę.
W czasie, kiedy flaki odparowują – zagotowuję wodę. Solę i gotuję makaron na
lekko twardo. Odcedzam i przed podaniem mieszam z flakami.
Smacznego!
Justyna W.,
[email protected]
A ja uwielbiam i najczęściej robię domowe frytki. Najbardziej lubię te z młodych ziemniaków. Są ultra chrupiące a w środku mięsiste. Genialne. Ziemniaków nie obieram, myje jedynie dokładnie skórkę. Następnie kroję w średniej grubości słupki i wrzucam do rozgrzanego oleju. Bardzo szybko się robią, o wiele szybciej niż te robione z starszych już ziemniaków. Po wyciągnięciu, frytki doprawiam “warzywkiem” i żółtym serem. Podaję z majonezem 🙂
[email protected]
Uwielbiam!!
Filet z piersi kurczaka faszerowany suszonymi pomidorami z sosem boczkowo-śmietanowym, do tego przepyszne włoskie gnochhi oraz mix sałat z “sosem sałatkowym” własnej roboty!!
Fileta obrabiamy, aby był piękny, nie miał chrząstek, tłuszczu itd. Przekroić i doprawić według smaku – u mnie z reguły standard- sól, pieprz, czerwona papryka, a do środka wkładamy suszone pomidory- ja osobiście uwielbiam je, więc dodaje ich sporo- ale wszystko zleży od smaku. W zależności od tego jak pokroiłam kurczaka oraz jak dużego mam fileta staram się wzmocnić go wykałaczkami, aby się nie rozpadł. I teraz różnie- zależy od dnia, czasami wkładam do piekarnika, czasami grilluje ok 20min, a czasami po prostu na patelnię- wtedy często dodaję jeszcze różne sery.
Następnie robię sos z boczku – podsmażam pokrojony w kosteczkę boczek na patelni, czekam, aż pięknie się zarumieni, dodaje delikatnie śmietany i doprawiam do smaku.
Ostatnim, a raczej przed ostatnim krokiem jest zrobienie przepysznych włoskich gnocchi. Gotuje ziemniaki w kubraczkach, następnie gdy ostygną ściągam skórki, wkładam do miski i ugniatam. Dodaje jajko, mąkę i przyprawiam do smaku. Następnie formuje sobie kluski według upodobań, z reguły na wzór prawdziwych z ząbkami- wykorzystuje widelec do tego.
Gdy kluski się ugotuję, ostygną, rozgrzewam patelnię, dodaje masełko, świeże przyprawy i wrzucam moje przepyszne gnocchi i czekam aż się zarumienią.
Do tego wszystkiego biorę sałaty z ogródka, a że w tym roku posadziliśmy różne rodzaje to nazywam to “mixem sałat”- tak, dokładnie tak jak z marketów. Do tego w zależności czy mam w domu gotowe sosy sałatkowe, czy też nie robię sos- mieszam oliwę, wodę i przyprawy i włala!!
Pyszny obiad gotowy,
Inspiracja na to danie wzieła się z jednej knajpki w Starogardzie.. Danie tak nam smakowało, że musieliśmy sami spróbować otworzyć je w domu – jest inaczej, po naszemu, czyli jeszcze pyszniej.
SMACZNEGO!
INDYK NA ZIELONEJ ŁĄCE
Połączenie mięsa z indyka z zielonym groszkiem jest idealną propozycją dania niskokalorycznego, a zarazem niezwykle bogatego w witaminy, składniki mineralne, i błonnik. Indyk doskonale komponuje się z różnego rodzaju dodatkami, które można dobierać wedle gustu. Nóż jest tutaj niezbędny do przygotowania potrawy.
Składniki:
400g fileta z indyka
12 plasterków szynki szwarcwaldzkiej
świeżo zmielony pieprz
tymianek
rozmaryn
zioła prowansalskie
200g makaronu pełnoziarnistego (kokardki)
Sos:
50g liści świeżej bazylii
1 ząbek czosnku
75g orzechów nerkowca
30g migdałów
50g sera żółtego (parmezan)
sól morska
świeżo zmielony pieprz
350g mrożonego zielonego groszku
300ml śmietany 18%
70ml oliwy z oliwek
Wykonanie:
1. Pierś z indyka pokroić na 4 podłużne słupki, oprószyć pieprzem, tymiankiem, rozmarynem i ziołami prowansalskimi.
2. Każdy kawałek piersi owinąć 3 plastrami szynki szwarcwaldzkiej, zawinąć w folię aluminiową i upiec w piekarniku nagrzanym do 170°C przez ok. 25 minut.
3. Bazylię, czosnek, orzechy nerkowca, migdały, parmezan i oliwę
z oliwek zmiksować blenderem w taki sposób żeby pozostawić małe drobinki składników. Doprawić do smaku solą i pieprzem.
4. Zielony groszek wysypać na sitko i przepłukać ciepłą wodą, wrzucić na wrzątek i gotować zgodnie z zaleceniami na opakowaniu.
5. Śmietanę wlać na patelnię, dodać sos przygotowany w blenderze, dokładnie wymieszać. Następnie dodać groszek i zagotować.
6. Makaron ugotować al dente, polać „zielonym” sosem a na wierzchu ułożyć upieczone kawałki indyka.
Ewelina P [email protected]
Gulasz z dziczyzny z warzywami
Wyborny gulasz z dziczyzny z warzywami ma wyjątkowy smak i aromat
Piekarnik rozgrzej do 200°C (termoobieg 170°C).
Pora oczyść, umyj i pokrój w krążki.
Marchewki oczyść, umyj, obierz i pokrój w plastry. Cebule obierz
i pokrój w kostkę. Selera oczyść, umyj i pokrój w plastry.
Rozgrzej w brytfannie oliwę z oliwek.
Podsmaż mięso gulaszowe z dziczyzny przez około 10 minut. Po 8 minutach
dodaj warzywa i podsmaż.
Ubóstwiam sushi! Często przygotowuję je dla siebie, rodziny i znajomych. Zadanie to zdecydowanie ułatwiłby porządny nóż. Tylko ktoś, kto próbował kiedykolwiek przygotować to danie wie, jak ważną rolę on odgrywa w przygotowaniu tego dania.
Człowiek się napracuje, a tępy nóż potrafi całkowicie popsuć efekt wizualny, bądź uwiązać go w kuchni naprawdę na długo (katorga, jeśli za ścianą impreza trwa w najlepsze! )
Na zdjęciu mój podstawowy przepis na sushi, do środka wrzucam za każdym razem coś innego, to na co akurat mam ochotę. Bywa sushi z owocami ( do środka daję truskawki z brązowym cukrem) + szampan do tego, (to mój przepis na romantyczny wieczór). Do klasycznego sushi ostatnio pokochałam dodatek, jakim jest marynowana tykwa. Niezależnie od pory roku, sushi jest dobre na wszystko. Kocham, Polecam, Zajadam.
Ania K. [email protected]
Daniem które przez lata (dokładnie będzie już ze 4!) udoskonalam i wprost nie mogę się mu oprzeć jest moje domowe sushi 🙂 Od pierwszego wykonania, do tego które było tydzień temu, zmieniło się wszystko! Jakoś składników,konsystencja ryżu, dodatki, bogactwo smaków zawiniętych w te małe kawałki, nasze podejście do filozofii jedzenia sushi.. jedno pozostało niezmienne – nóż którym kroję rolki na mniejsze kawałki. Potrafi niestety doprowadzić do łez… o ile estetyka krojenia i podania zostałaby podniesiona z takim nowym pięknym nożem 🙂 Przydałby się, po prostu, bo sushi króluje na naszym stole przynajmniej raz na dwa tygodnie 🙂
Moim ulubionym daniem, a właściwie zwieńczeniem posiłku np. obiadu jest deser. Mianowicie Tatar z truskawek podany z czarnym pieprzem i redukcją octu balsamicznego.
Doskonale wiemy jaką delikatnością cechują się truskawki. dojrzałe delikatne pod nasikiem zniekształcają się.. Tu szczególnie dużą rolę odgrywa nóż. wyjątkowo ostry. By nie zrobił z truskawki marmolady. Lecz zachował strukturę owoca.
Z chęcią zdradzę sekret jak że, oryginalnego deseru. Zbalansowanie smaku między ostrością pieprzu a słodyczą truskawki jest niesłychanie trudna.
Do przygotowania deseru będą nam potrzebne:
dojrzałe truskawki ok 150 g
mięta 5 listków
Pieprz szczypta
Cukier puder do smaku
ocet winny zredukowany
czekolada gorzka, śmietana, gruszka do dekoracji.
Truskawki myjemy osuszamy, szypułki odrywamy. Kroimy w kostkę “concase”.
Doprawiamy do smaku resztą składników. mieszamy o serwujemy.
Dekorujemy czekolada, gruszką oraz śmietaną.
Dla precyzji przesyłam zdjęcię mojego tatara z truskawek. ZDJĘCIE ROBIONE SAMODZIELNIE!
Jednym z moich ulubionych dań, do którego przyrządzenia doskonały nóż to podstawa, to pokrojone a następnie podsmażone na maśle klarowanym i duszone warzywa – różnokolorowa papryka, cukinia oraz czerwona cebula. Do warzyw wbijam całe jaja i duszę jeszcze kilka minut, aż żółtko lekko się zetnie.
Całość doprawiam świeżymi ziołami, np. bazylią, tymiankiem lub oregano oraz solą i pieprzem.
Alicja Fortuna ([email protected])
Moim ulubionym mięsem (bo według mnie ten piękny nóż jest
przede wszystkim do krojenia mięsa) są piersi kaczki. Robię je w różny sposób,
ale najlepiej wychodzą tak:
Pierś kaczki myję, osuszam, solę, pieprzę i nacieram
majerankiem. Owijam folią do żywności i kładę do lodówki.
Na drugi dzień wytapiam skórkę: kładę pierś skórką do dołu
na suchej i zimnej patelni. W miarę rozgrzewania się patelni, skórka się ładnie
wytapia, a tłuszcz zostaje. Następnie przekładam pierś na drugą stronę.
Podsmażam. Chodzi o to, by mięso zatrzymało swoje soki i nie było suche po
upieczeniu. Następnie przekładam je do worka do pieczenia mięsa. Wrzucam też
obraną cebulę, 2 – 3 kwaśne jabłka, pomarańczę przeciętą na pół, śliwki suszone
(ok. 10 sztuk). Posypuję solą, pieprzem i majerankiem. Piekę w piekarniku w temperaturze
180 stopni przez pół godziny. Następnie rozdzieram worek, sprawdzam, czy mięso
jest już dobre. Jeśli nie, to trzymam je jeszcze w piekarniku do 15 minut.
Wyjmuję, by odpoczęło. W tym czasie jabłka, cebulę i pomarańczę miksuję. Jeśli
trzeba, doprawiam solą, pieprzem i majerankiem. Śliwki kładę na wierzch. Mięso
kroję w plastry. Podaję z ziemniakami. Po prostu pycha !
SKŁADNIKI:
(gulasz)
mięso wołowe: 500 g
cebula czerwona: 200 g
piwo- u mnie „Chestnut brown ale” z browaru „Cztery ściany”: 330 ml
cukier trzcinowy: 30 g
musztarda Dijon: 10 g
czosnek: 3 ząbki
przyprawy: cynamon, imbir, gałka muszkatołowa, ziele angielskie, ziarna kolendry, goździki, kardamon, anyż, pieprz kolorowy, sól, tymianek
masło: 15 g
(dodatki)
marchew baby: 150 g
papryka czerwona: 120 g
kasza bulgur: 100 g
migdały: 50 g
PRZYGOTOWANIE:
Piekarnik nastawić na 180 stopni Celsjusza.
Wołowinę pokroić w kostkę, a cebulę i czosnek drobno posiekać.
Na patelni rozpuścić masło.
Pokrojone mięso obsmażyć na mocno rozgrzanej patelni z każdej strony, soląc pod koniec smażenia(by mięso nie puściło zbyt dużo soku).
Na tej samej patelni smażyć cebulę.
Pod koniec smażenia posypać cukrem trzcinowym i lekko skarmelizować.
Przygotować naczynie żaroodporne- wysmarować je olejem,wyłożyć posiekanym czosnkiem i podsmażoną cebulką.
Obsmażone mięso przełożyć do naczynia żaroodpornego, zalać piwem i doprawić.
Naczynie żaroodporne zamknąć i wstawić do nagrzanego piekarnika.
Piec 2 godziny(po 1 godzinie dodać musztardę i przemieszać mięso).
Kaszę ugotować na sypko.
Marchew zblanszować.
Paprykę pokroić na mniejsze kawałki.
Marchewkę, paprykę i obrane migdały lekko zrumienić na patelni.
Wymieszać z upieczonym mięsem.
Ps. Tyle tu krojenia i szatkowania,że przydałby się porządny nóż.
Moim ulubionym daniem jest krem z dyni ale pokrojenie jej przed ugotowaniem jest najtrudniejsza rzeczą w tym prostym daniu i pomyślałam że a NÓŻ wygram 🙂 Magda S. [email protected]
kotlet z szynki w gyrosie marynacie fajny smaczny obiad email [email protected]
składniki
ok. 600 g szynki wieprzowej
ok. 60 g sera żółtego
1 jajko
4 łyżki mleka
bułka tarta
tłuszcz do smażenia
wykonanie:
Mięso myjemy, kroimy na porcje i rozbijamy tłuczkiem. Każdego kotleta smarujemy marynatą i odstawiamy na ok. 3 godz. (ja odstawiałam na noc). Ser ścieramy na tarce o małych oczkach i mieszamy z bułką tartą. Jajko mieszamy z mlekiem. Każdy kawałek zamarynowanego mięsa maczamy w jajku a następnie w tartej bułce wymieszanej z serem i smażymy na rozgrzanym tłuszczu, na rumiano z każdej strony .
składniki na marynatę:
3 łyżki przyprawy gyros
3 ząbki czosnku
1/2 -1 łyżeczki caien
1 łyżeczka soli
1 łyżeczka pieprzu
4 łyżki oliwy z oliwek
Jednym z wielu ulubionych dań to Risotto z kurczakiem papryką, pieczarkami i dużą ilościa carry! e-mail [email protected]
Moimi ulubionymi daniami są śniadania. Gdy mam czas szykuje mojej córeczce kolorowe, zdrowe jedzenie. Nóż pomógły mi bardzo w wycinaniu fantazyjnych rzeczy z warzyw i owoców.
Moje ulubione danie to Faszerowana kaczka pieczona z jabłkami, której pokrojenie na porcje ułatwiłby i znacznie przyśpieszył nóż szefa kuchni Zwilling® Pro
Składniki:
Kaczka 1 szt. ok. 2,5 kg
Żurawina suszona 250g
Kasza gryczana 1 szklanka
Olej rzepakowy ½ szklanki
Jabłka 10 szt.
Czosnek 5 ząbków
Czerwone wino 1 szklanka
Sól, pieprz, majeranek do smaku
Sposób wykonania:
Umytą i osuszoną kaczkę nacieramy olejem rzepakowym z czosnkiem majerankiem, pieprzem, solą i wstawiamy na noc do lodówki.
Suszoną żurawinę zalewamy czerwonym winem.
Sporządzamy farsz mieszając ugotowaną na sypko kaszę gryczaną z połową przygotowanej żurawiny, trzema pokrojonymi jabłkami i trzema ząbkami czosnku.
Kaczkę nadziewamy farszem i zaszywamy.
W pozostałych jabłkach wycinamy gniazda nasienne, nakładamy namoczoną w winie żurawinę i jabłka lekko nacinamy, aby nie popękały w czasie pieczenia.
Kaczę wkładamy do żaroodpornego naczynia i polewamy oleje rzepakowym z czosnkiem i przyprawami. Wstawiamy do nagrzanego do 230 stopni piekarnika i pieczemy ok. 2 godz. polewając, co jakiś czas powstałym sosem. Pół godz. przed zakończeniem pieczenia obkładamy naszą kaczkę przygotowanymi jabłkami i pieczemy razem, aż kaczka i jabłka nabiorą pięknego koloru.
Metez [email protected]
Wraz z mężem uwielbiamy mięso z polędwiczki, które często przygotowuję na obiad.
Szczególnie teraz systematycznie gości na naszym stole w towarzystwie młodych ziemniaczków i kapusty zasmażanej. To przepyszny letni obiadek. 🙂 <3
Mięso:
– Około 300-350 g polędwiczki wieprzowej, łyżka oleju smakowego z dodatkiem ostrej papryki, bazylii i pomidorów, 2 łyżki oleju, 2 średnie ząbki czosnku, łyżeczka czosnku niedźwiedziego, 1/2 łyżeczki soli, 1/2 łyżeczki papryki słodkiej.
– Polędwiczkę oczyszczam z błony, kroję w 1,5 cm. plastry, lekko spłaszczam dłonią. Czosnek drobno siekam. Oleje dokładnie mieszam z przyprawami i czosnkiem. Mięso smaruję przygotowaną marynatą, odstawiam na noc do lodówki. Smażę na mocno rozgrzanej patelni grillowej (lub zwykłej) po około 1-1,5 minuty z każdej strony. Osączam na ręczniku papierowym.
Kapusta zasmażana:
– Główka młodej kapusty, szklanka bulionu, 150 g boczku wędzonego, pęczek koperku, sól, pieprz, łyżeczka cukru brązowego, łyżeczka soku z cytryny, łyżka masła, łyżka mąki.
– Kapustę dzielę na cztery części, myję, szatkuję. Wkładam do garnka, zalewam bulionem, dodaję sól, pieprz i cukier. Zagotowuję. Gotuję pod przykryciem około 10 minut (co jakiś czas mieszam). Pod koniec dodaję sok z cytryny. Boczek kroję w kostkę, podsmażam na średnim ogniu około 5 minut. Często mieszam. Dodaję łyżkę masła, czekam aż się rozpuści, następnie dodaję mąkę, mieszam i smażę około minuty. Stopniowo wlewam wodę z kapusty mieszając, aż mąka się rozpuści. Przekładam do garnka z kapustą, mieszam i zagotowuję. Na koniec dodaję posiekany koperek. W razie potrzeby doprawiam do smaku.
Magdalena Nowacka, [email protected]
Jednym z moich ulubionych dań jest Chłopski garnek z wołowymi pulpecikami.
Marchewki oraz ziemniaki obieramy. Marchewkę kroimy w plasterki, ziemniaki, paprykę i cukinię w kosteczkę, pieczarki w plastry. Wkładamy wszystkie warzywa do garnka, podlewamy wodą i dusimy na wolnym ogniu. Mięso mielone wyrabiamy z pokrojoną w kosteczkę cebulką, jajkami, bułką tartą. Doprawiamy solą i pieprzem. Formujemy małe okrągłe pulpeciki. Każdy obtaczamy w mące i smażymy na rumiano na patelni. Do podduszonych warzyw przekładamy mięso. Mieszamy. Doprawiamy posiekana świeżą natką pietruszki, słodką czerwoną papryką, liściem lubczyku, solą i pieprzem. Dusimy na wolnym ogniu do miękkości warzyw.
500 mięsa mielonego wołowego, 1 cebula, Sól, Pieprz, 3 jajka, 4 łyżki bułki tartej, Mąka pszenna do obtoczenia, 2 marchewki, 1 czerwona papryka, 1 młoda cukinia, 7 pieczarek, 4 ziemniaki, 2 szklanki wody, Świeża natka pietruszki, Słodka czerwona papryka, Liść lubczyku, Sól, Pieprz
Ulubione i częste danie, szczególnie na kolację to tarta 3 sery z łososiem i burakami, ozdobiona listkami rukoli. Nóż przyda się przy siekaniu mąki z masłem, jak również krojeniu serów, łososia i buraka. Oto przepis:
150 g zimnego masła
250 g mąki pszennej
1 żółtko
szczypta soli
zimne masło siekamy z mąką do uzyskania kruszonki, dodajemy żółtko i sól, szybko zagniatamy, wyklejamy spód tartownicy, dziurawimy widelcem ciasto i chłodzimy min 30 min w lodówce. Piekarnik nagrzewamy do 180 stopni i pieczemy 20 minut.
W tym czasie przygotowujemy naszą jajeczną masę:
1 szklanka śmietany
1 jajko całe plus białko z ciasta
pół małej cukinii,
pół cebuli
100 g sera feta
100 g mozarella
100 g parmezanu
100 g lososia
1 średni burak
pieprz, sól
roztrzepujemy jajka i łączymy ze śmietaną, dodajemy resztę drobno posiekanych składników (parmezan można starkować), doprawiamy solą i pieprzem
na upieczony spód wylewamy masę i zapiekamy około 20 minut w piekarniku, zdobimy rukolą, podajemy w towarzystwie chrupiących sałat. Smacznego
Moim ulubionym i najbardziej kolorowym daniem jest risotto z warzywami! 🙂
Składniki:
1 kubek (200 ml) ryżu – u mnie brązowy
500 ml wody (do ugotowania ryżu)
przyprawy do ugotowania ryżu: suszona włoszczyzna, sól, curry, majeranek
1 marchewka (lub dwie małe)
pół bakłażana
pół ogórka
1 pomidor
3 łyżki kukurydzy konserwowej
1 cebula
2 ząbki czosnku
przyprawy i zioła: sól, pieprz, tymianek, kmin rzymski, koper włoski, kurkuma, lubczyk
sos sojowy
oliwa lub olej
Wykonanie:
Ryż gotujemy – dodajemy do niego przyprawy i zalewamy wodą. Następnie gotujemy do wchłonięcia wody i przykrywamy.
Pokrojoną cebulę podsmażamy z posiekanym czosnkiem na oliwie lub oleju.
Dodajemy drobno pokrojoną marchewkę oraz około 100 – 150 ml wody.
Kiedy marchewka będzie już miękka dodajemy resztę pokrojonych drobno warzyw (bakłażan, pomidor, ogórek, kukurydza). Całość co jakiś czas mieszamy i odpowiednio doprawiamy.
Kiedy bakłażan będzie już miękki do warzyw dodajemy ryż. Całość mieszamy i smażymy przez kilka minut, ewentualnie doprawiamy. Możemy udekorować świeżymi ziołami.
Monika Jerzak – [email protected]