Opis przepisu
Blok czekoladowy to bardzo prosty deser, który niegdyś był bardzo popularny. Pamiętam, że za dziecka jadłam go dość często. Później gdy zaczęły się pojawiać w sklepach różnego typu batoniki, cukierki czy nawet takie tradycyjne czekolady, to blok czekoladowy poszedł w odstawkę.
Blok czekoladowy z bakaliami
Bardzo chciałabym odświeżyć ten stary, sprawdzony przepis i zachęcić do jego wypróbowania – jeśli jakimś cudem u Was się go nie przygotowywało. Moim zdaniem najlepszy blok czekoladowy jest wtedy gdy zawiera w sobie sporą ilość dodatków. U mnie obowiązkowo muszą być maślane herbatniki lub biszkopty, a także bakalie. Bez dodatków, ta masa czekoladowa jest nieco mdła.
Wracając jednak do bakalii to użyłam nowej linii produktów Bakal – Naturalnie (w opakowaniach nadających się do recyklingu). W ofercie można znaleźć suszone rodzynki sułtańskie, żurawinę, orzechy (laskowe, włoskie, migdały), czy nawet łuskany słonecznik. Nowością jest suszona acerola, która do tej pory istniała na polskim rynku w postaci soku, tabletek czy proszku. Jednak ta roślina zawiera w sobie sporą ilość witaminy C, dlatego właśnie jest polecana w jesiennym czy zimowym okresie gdy dookoła jest sporo przeziębień.
Przepis na: Blok czekoladowy
Składniki:
- 250 g masła
- 150 ml mleka
- 170 g cukru
- 4 łyżki kakao
- 280 g mleka w proszku np. Łaciate
Dodatkowo:
- 80 g herbatników lub biszkoptów
- 30 g suszonej żurawiny Bakal
- 50 g orzechów laskowych Bakal
- 50 g mix z acerolą Bakal
Zobacz również:
Blok czekoladowy - przepis krok po kroku
Krok 1
Krok 3
Krok 4
Następnie dodajemy lekko posiekane orzechy laskowe (około 50 g, możecie je zastąpić np. orzechami włoskimi, pekan czy nerkowca), suszoną żurawinę (30 g), a także mix z acerolą (50 g, składa się z suszonej aceroli, rodzynek, orzechów, migdałów). Całość delikatnie mieszamy.
Krok 5
Komentarze
Robiłam go na weekend i wyszedł przepyszny 😋 Mam pytanie czy jakbym chciała zrobić biały blok czekoladowy, to wystarczy zastąpić te 4 łyżki kakao mlekiem w proszku?
Niestety nie robiłam nigdy białego bloku czekoladowego, więc ciężko mi powiedzieć.
jakiego kakao użyłaś do tego bloku czy jest to “decomoreno”?
Niestety nie pamiętam jakiej firmy użyłam ale możliwe, że było to decomorreno. Marka ma jakieś znaczeni w tym przypadku? 🙂
decomoreno i wedel to dwa, jakie znam, kakao ktroe sa bardzo ciemne wrecz powiedzialbym, ze czarne i takie trzeba sypac na lyzeczki a nie na lyzki gdyz przy 1 lezca na ok 2 kg ciasta zrobi sie takie gorzkie ze nikt tago nie chce jesc i czarniejsze niz aswalt
A to takiego ciemnego nie użyłam. W kroku 1 widać, że kakao ma kolor brązowy, a nie czarny 🙂