Wołowina po burgundzku

4.8/5 (23 ocen)
Tym razem mam dla Was propozycję obiadową z kuchni francuskiej - Boeuf Bourguignon, czyli wołowinę po burgundzku. Ta duszona w czerwonym winie z dodatkiem warzyw i ziół, miękka i soczysta wołowina po prostu rozpływa się w ustach!

Ilość porcji

8-10

Poziom trudności

Średni

Czas przygotowania

20 min + 3,5 h pieczenia

Wołowina po burgundzku

Opis przepisu

Wołowina po burgundzku, zwana także jako boeuf bourguignon to niezwykle smaczne danie kuchni francuskiej. Jej przygotowanie wymaga czasu, ale naprawdę warto czekać na efekt końcowy!

Ten aromatyczny gulasz wołowy rozpływa się w ustach. Mięso powinno wyjść tak mięciutkie, że pod lekkim naciskiem widelca rozpada się na kawałki. To danie z pewnością zachwyci Twoich gości podczas uroczystego obiadu dla rodziny czy znajomych.

Tak jak w każdej potrawie – kluczowe są składniki, a dokładniej ich jakość. Począwszy od mięsa, poprzez domowy bulion, wytrawne wino, poprzez świeże zioła.

Przepis na: Wołowina po burgundzku

Składniki:

  • niecałe 2 kg wołowiny (np. łopatki, karkówki, goleń)
  • 200 g wędzonego boczku
  • 2-3 łyżki oleju roślinnego
  • 50 g masła
  • 4 średniej wielkości ząbki czosnku
  • 2 duże marchewki
  • 2 małe cebule
  • 1 por
  • 3 płaskie łyżki mąki pszennej
  • sól oraz pieprz
  • 600 ml bulionu wołowego
  • 500 ml czerwonego wytrawnego wina
  • 1 łyżka przecieru pomidorowego
  • 3-4 listki laurowe
  • kilka gałązek rozmarynu lub tymianku
  • 10 cebulek szalotek
  • 150 g małych pieczarek
Wyślij emailem

Jak zrobić wołowinę po burgundzku?


Krok 1

wołowina pokrojona w kostkę

Wołowina po burgundzku (boeuf bourguignon) przygotowuję najczęściej w garnku żeliwnym, ale równie dobrze można użyć naczynia żaroodpornego z pokrywką.

Będziemy potrzebować około 1,5-2 kg wołowiny – fajnie nada się karkówka, łopatka czy goleń. Kroimy na większe kawałki (około 5 cm, nie mniejsze).


Krok 2

podsmażanie boczku pokrojonego w kostkę na patelni

Przygotowujemy sobie większą patelnię. Rozgrzewamy ją, nalewamy olej i smażymy pokrojony w kosteczkę wędzony boczek (200 g) – aż się ładnie zarumieni. Zdejmujemy wtedy z patelni np. do miseczki. Tłuszcz, który się wytopił z boczku oczywiście zostawiamy na tej patelni (będziemy na niej smażyć następne składniki).


Krok 3

usmażone kawałki wołowiny na patelni

Na tej samej rozgrzanej patelni smażymy partiami kawałki mięsa (na średnim lub większym ogniu). Dodajemy 1 płaską łyżkę masła przy smażeniu kolejnych partii wołowiny. Mają być z zewnątrz ładnie obsmażone, nawet lekko brązowe. Zdejmujemy z patelni, odkładamy do miski.  


Krok 4

podsmażanie pora, cebuli oraz marchewki na patelni

Następnie na tej samej patelni smażymy drobno posiekane cebule (2 szt.), pokrojoną w talarki lub kostkę marchewki (2 szt.) oraz posiekany por (1 szt.). Dodajemy łyżkę masła. Smażymy przez około 3-4 minuty na średnim ogniu.

Posypujemy mąką pszenną, lekko mieszamy i zdejmujemy z palnika.


Krok 5

składniki na wołowina po burgundzku w garnku żeliwnym

Na dno garnka żeliwnego wkładamy warzywa oraz mięso. Lekko mieszamy. Wlewamy bulion – ja użyłam domowego rosołu na bazie wołowiny, ale opcjonalnie można użyć rozpuszczonego w wodzie bulionu ze słoiczka (jest teraz dostępny w wielu większych sklepach np. Lidlu, Auchanie itp.)

Wlewamy także wino czerwone wytrawne (500 ml). Dodajemy także przecier (1 łyżeczka), podsmażony wcześniej boczek, liście laurowe (3-4 szt.), przeciśnięty przez praskę czosnek (4 ząbki), kilka łodyg świeżego rozmarynu lub tymianku (ewentualnie natkę pietruszki lub lubczyk). Całość lekko mieszamy.


Krok 6

wołowina po burgundzku w żeliwnym garnku

Nakładamy pokrywkę i pieczemy przez 2,5 -3 godziny w temperaturze 160 stopni.

Na patelni podsmażamy na maśle lub oleju szalotki (10 szt.) oraz całe pieczarki (150 g – najlepiej nieduże). Dodajemy do garnka i teraz już pieczemy bez przykrycia przez 30-40 minut (mięso ma być mięciutkie i rozpływające się pod naciskiem widelca).

Wołowina po burgundzku gotowa! Możesz ją podawać z ulubionymi dodatkami jak np. gotowane ziemniaki, puree warzywne, młode ziemniaki z koperkiem, kasza czy ryż.

Osobiście najbardziej mi smakuje połączenie tej wołowiny z maślanym puree ziemniaczanym, a także surówką coleslaw.

Smacznego!


Wołowina po burgundzku

Boeuf Bourguignon

Przepis na wołowinę po burgundzku

Średnia ocena 4.8 / 5. Ilość głosów: 23

Oceń ten post jako pierwsza!

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Joanna
Joanna
3 dni temu

Tak skromnie przyznam,że to najlepsza wołowina jaka zrobiłam,goście zachwyceni i wszystkim smakowało mimo,że robiłam dziś pierwszy raz 🤫🤫🤫

IMG_2149

Boeuf bourguignon

Kuchnia francuska słynie z wielu pysznych dań, a jednym z bardziej znanych propozycji obiadowych to właśnie boeuf bourguignon. Jak w wielu przepisach z tej kuchni, przygotowanie zajmuje trochę czasu, ale moim zdaniem zdecydowanie warto! Dzięki długiemu czasowi duszenia w bulionie wołowym i czerwonym winie, mięso wychodzi delikatne i wręcz rozpływa się w ustach, a użyte dodatki takie jak marchewka, cebula, grzyby i boczek sprawiają, że to według mnie jedna z najsmaczniejszych opcji obiadowych z wołowiną w roli głównej. Danie możemy przygotować sobie na kilka dni do przodu i zawsze mam wrażenie, że boeuf bourguignon z każdym dniem smakuje coraz lepiej!

Gulasz po burgundzku

Gulasz po burgundzku jak sama nazwa wskazuje wywodzi się z Burgundii (region Francji), ale dzięki swojemu wyjątkowemu smakowi zyskał taką popularność, że znajdziemy go nawet w odległych miejscach na świecie. Wiele osób zastanawia się pewnie z czym podawać wołowinę po burgundzku? Ja najbardziej lubię ją podawać z puree ziemniaczanym, ale równie dobrze mogą być to gotowane ziemniaki, makaron, czy też kasza. Osobiście lubię przygotowywać to danie w okresie jesienno-zimowym, kiedy pogoda nie zachęca do spacerowania i mogę więcej czasu poświęcić na gotowanie w kuchni. Najczęściej podaję go jako niedzielny obiad, ale że robię zawsze większą porcję dla mojej rodziny tak, aby mieć jeszcze porcję na dwa dni do przodu.

RozwińZwiń