Ciasto z wiśniami

4.7/5 (142 ocen)
To zdecydowanie propozycja dla fanów lekkich owocowych ciast. Ciasto z wiśniami na biszkopcie z makiem i galaretką. Pychota!

Ilość porcji

14-16

Poziom trudności

Średni

Czas przygotowania

120 min + chłodzenie

Ciasto z wiśniami

Opis przepisu

Ciasto z wiśniami i makiem to przepyszny i bardzo efektowny wypiek. Niech Was nie zniechęca poniższy długi opis i ilość zdjęć krok po kroku! Dodałam to wszystko po to, aby nawet totalnie początkująca osoba sobie z nim bez problemu poradziła. Ciasto jest bardzo proste do przygotowania, choć nieco czasochłonne ze względu na to, że każda warstwa musi zostać nieco schłodzona przed nałożeniem następnej.

Placek z wiśniami

Moim zdaniem to idealny wypiek na święta Bożego Narodzenia, ale jestem pewna, że ciasto jest na tyle uniwersalne, że sprawdzi się również przy innych okazjach, jak urodziny, imieniny, chrzciny itp. Jeśli lubisz ciasta warstwowe na biszkopcie, to z pewnością posmakuje Ci to ciasto z wiśniami! Jest bardzo owocowe, ale nie za słodkie – no takie w sam raz! Biszkopt z dodatkiem maku, galaretka wiśniowa, piankowa masa wiśniowa i masa śmietankowa. No wszystko pasuje tu do siebie idealnie, a co więcej, ciasto po schłodzeniu świetnie się kroi. 

To ciasto z wiśniami przygotowałam we współpracy ze śmietanką Łaciata, której bardzo często używam w swojej kuchni (zarówno w wypiekach jak i daniach na słono). Jest ona dostępna w 4 wariantach: 12%, 18%, 30%, 36% – świetnie się sprawdzają w ciastach, deserach, ale także przy zupach czy sosach.  Śmietanka Łaciata się nie warzy! Nie ukrywam, że to bardzo ułatwia gotowanie.

Śmietanka łaciata 30%

Z kolei jeśli chodzi o wypieki czy desery to dobrze schłodzone (poniżej 6°C) śmietanki 30% i 36% są idealne do ubijania. Z nimi zrobisz raz, dwa super sztywną bitą śmietanę czy kremy. Dodatkowym plusem jest wygodna zakrętka i długi termin ważności.

Chciałabym Was zachęcić do odwiedzenia strony Najlepsze w kuchni, gdzie będziecie mogli znaleźć masę kulinarnych inspiracji (tam pojawi się również mój przepis). 

Przepis na: Ciasto z wiśniami

Porady na start

W tym przepisie użyłam foremki o rozmiarze 22 x 34 cm. Jeżeli masz inną foremkę, to skorzystaj z przelicznika foremek.

Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml.

Składniki:

Biszkopt:

  • 5 dużych jajek
  • szczypta soli
  • 3/4 szklanki cukru (160 g)
  • 3/4 szklanki mąki pszennej (120 g)
  • 2 płaskie łyżki mąki ziemniaczanej
  • 2-3 łyżki niebieskiego maku

Galaretka wiśniowa:

  • 2 galaretki wiśniowe
  • 700 ml wrzątku
  • 300 g mrożonych wiśni

Masa wiśniowa:

  • 500 ml śmietanki kremówki Łaciatej 30%
  • 2 łyżki cukru pudru
  • 1 galaretka wiśniowa
  • 150 ml wrzątku

Dodatkowo:

  • mały słoiczek konfitury z wiśni
  • 100 g jasnych herbatników
  • 200 ml śmietanki kremówki Łaciatej 30%
  • 250 g mascarpone
  • 2 łyżki cukru pudru
  • 1 łyżka niebieskiego maku
Wyślij emailem

Ciasto z wiśniami i makiem przepis krok po kroku:


Krok 1

Ciasto z wiśniami 2

Ciasto z wiśniami i makiem to wypiek warstwowy, który zaczynamy od przygotowania klasycznego biszkoptu. Ja przygotowałam taki z 5 większych jajek, ponieważ będą tu potrzebne dwa blaty biszkoptu z dodatkiem maku.

Użyłam do tego ciasta blaszki o wymiarach 22×34 cm.

Biszkopt

W misce miksujemy białka (muszą być idealnie oddzielone od żółtek) wraz ze szczyptą soli przez około 2 minuty. Gdy zacznie powstawać biała piana, wtedy dodajemy stopniowo po jednej łyżce cukru (łącznie niecałe 3/4 szklanki czyli ok. 160 g). Ubijamy przez około 5 minut aż powstanie super sztywna piana, a cukier będzie rozbity.


Krok 2

Ciasto z wiśniami 3

Po tym czasie dodajemy żółtka i lekko miksujemy.


Krok 3

Ciasto z wiśniami 4

Następnie dodajemy przesianą mąkę pszenną (niecałe 3/4 szklanki czyli ok. 120 g) i ziemniaczaną (2 płaskie łyżki). Dodajemy także mak (2-3 płaskie łyżki) – tylko tym razem nie ubijamy mikserem, ale mieszamy delikatnie za pomocą trzepaczki.


Krok 4

biszkopt z makiem

Biszkopt przekładamy do foremki wyłożonej papierem do pieczenia (spód i boki) – u mnie foremka z rozsuwanymi bokami, które sprawiają, że łatwiej później jest kroić ciasta z galaretką. Pieczemy przez 35-40 minut w temperaturze 165 stopni. Wyciągamy z piekarnika i odstawiamy do przestygnięcia.


Krok 5

biszkopt z makiem 2

Przestygnięty biszkopt kroimy na dwa dość równe blaty (ja użyłam noża strunowego, specjalnego do równego przecinania biszkoptów). Lekko ponczujemy go samą wodą lub przestudzoną herbatą np. z sokiem malinowym.

Dolny blat wkładamy ponownie do blaszki, aby nakładać na niego kolejne warstwy ciasta.


Krok 6

ciasto z galaretką wiśniową

Galaretka wiśniowa

Dwie galaretki wiśniowe rozpuszczamy w około 700 ml wrzątku. Odstawiamy do lekkiego stężenia – można sobie to przyspieszyć wkładając po jakimś czasie miskę z galaretkami do lodówki, tylko trzeba pilnować by całkowicie nie stężały.

W międzyczasie rozmrażamy wydrylowane wiśnie (ja je kupiłam w markecie w dziale z mrożonkami). Lekko je podgotowujemy i delikatnie rozdrabniamy za pomocą tłuczka do ziemniaków, choć można też użyć blendera ręcznego. Odstawiamy do przestygnięcia.


Krok 7

galaretka z wiśniami

Gdy galaretki nabiorą odpowiedniej konsystencji to mieszamy je z wiśniami i wykładamy całość na dolny blat biszkopta. Pamiętaj, aby galaretka była już dość tężejąca (ponieważ jeśli będzie płynna to wsiąknie w dolny biszkopt i nie będzie to wyglądało ładnie). Wkładamy do lodówki na godzinę, aby galaretka całkiem zastygła.

Po tym czasie nakładamy na nią drugi blat biszkopta i równomiernie smarujemy cienką warstwę konfitury wiśniowej.


Krok 8

masa wiśniowa

Masa wiśniowa

W momencie wsadzenia ciasta z wyłożoną galaretką do lodówki przygotuj masę wiśniową. Galaretkę wiśniową rozpuszczamy we wrzątku (150 ml). Odstawiamy do lekkiego stężenia.

Schłodzoną śmietankę kremówkę 30% miksujemy z cukrem pudrem (2 łyżki). Dodajemy tężejącą galaretkę i całość miksujemy. Wylewamy na biszkopt, wyrównujemy (gdyby masa była początkowo bardzo płynna i boicie się ją wylać na ciasto to włóżcie ją na chwilkę do lodówki, ona dość szybko nabierze gęstszej konsystencji i nie będzie strachu, że wsiąknie w biszkopt).


Krok 9

przepis na ciasto z wiśniami

Masę wiśniową wykładamy na biszkopt wysmarowany konfiturą wiśniową. Wkładamy do lodówki na godzinkę.


Krok 10

ciasto z wiśniami i galaretką

Po tym czasie układamy warstwę herbatników.


Krok 11

masa śmietankowa na ciasto

Schłodzoną śmietankę kremówkę (150-200 ml) miksujemy na wysokich obrotach miksera wraz z mascarpone (250 g) z cukrem pudrem (2 łyżki). Po chwili miksowania powinna powstać dość sztywna masa, którą bez problemu będzie można udekorować wierzch ciasta.


Krok 12

ciasto wiśniowe z galaretką

Można tą masę śmietankową wyłożyć na wierzch herbatników za pomocą łyżki i rozsmarować lub tak jak ja przełożyć do rękawa cukierniczego z ozdobną tylką i udekorować ładnie ciasto.


Krok 13

ciasto wiśniowe

Na sam koniec posypujemy wierzch odrobiną maku (około 1-2 łyżki wystarczy).

Wkładamy ciasto z wiśniami do lodówki na minimum 6 godzin zanim zaczniemy je kroić Smacznego!

Ciasta na Boże Narodzenie

Więcej podobnych przepisów znajdziecie w tym wpisie – CIASTA NA BOŻE NARODZENIE. Znajdziesz tam moje wiele moich pysznych i sprawdzonych wypieków, które będą się pięknie prezentować na świątecznym stole.


Ciasto z wiśniami 6

Ciasto z wiśniami 5

Wiśniowa fantazja

ciasta z wiśniami

*Wpis powstał w ramach płatnej współpracy z marką MlekPol.

Średnia ocena 4.7 / 5. Ilość głosów: 142

Oceń ten post jako pierwsza!

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Karolina
Karolina
1 rok temu

Wyglada apetycznie😋 czy wiśnie można zastąpić innymi owocami? Np. Malinami? Czy proporcje będą te same?

Ciasto wiśniowe

W moim odczuciu wiśnie nadają się świetnie do wypieków i deserów, ze względu na swój słodko-kwaśny smak. Często stosuje się je jako wyrazisty akcent, który nadaje właściwego wyrazy całej potrawie. Tym razem postanowiłam przygotować ciasto wiśniowe, ale w mojej własnej wersji i muszę nieskromnie przyznać, że jest to przepyszne ciasto. W moim odczuciu świetnie pasuje zarówno na uroczystości świąteczne lub bardziej oficjalne, jak również do zwykłej popołudniowej kawki. Ciasto wiśniowe, to stosunkowo proste ciasto do zrobienia, chociaż na pierwszy rzut oka może wydawać się inaczej. Ważne, aby trzymać się tylko podanych przeze mnie kroków, a z całą pewnością, to rewelacyjne ciasto z wiśniami wyjdzie Ci za pierwszym razem.

Wiśniowa fantazja

Szczerze powiedziawszy miałam problem aby nazwać to ciasto, ponieważ najpierw powstało w mojej głowie, a dopiero później szukałam do niego nazwy 🙂 Początkowo myślałam o cieście z makiem ale nie pasowała mi ta nazwa ze względu na dodatek wiśni. Idąc tym tokiem rozumowania stwierdziłam, że wiśniowa fantazja idealnie mi pasuje do jego wyglądu, jednak mało osób wyszuka taką nazwę i ostatecznie zdecydowałam się wybrać ciasto z wiśniami. Generalnie nazwa nie ma takiego znaczenia, ważne jest to, że to pyszne ciasto prezentuje się rewelacyjnie i smakowało każdemu, kogo poczęstowałam. Jeżeli chcesz, to możesz zamienić wiśnie na inne owoce, np. jagody. Polecam jednak, aby użyte owoce były lekko kwaskowate, aby ciasto wyszło wyraziste.

RozwińZwiń